Podcasty w sam raz na jesień

Na jesienny spacer lub siedzenie z herbatą pod kocem – w każdej sytuacji podcast „O technologii na głos” będzie idealnym towarzyszem.

Wydawać by się mogło, że trudno zakwestionować istnienie zwierzęcia, które oglądaliśmy na tylu filmach, w ogrodach zoologicznych czy nawet w naturze. A jednak. Jest wiele osób, które uważają, że pandy to sztuczne twory, a to, co widzimy w zoo, to ludzie w kostiumach pand. W internecie możemy znaleźć mnóstwo quasi-dowodów na tę tezę. I o ile takie doniesienia budzą w wielu z nas śmiech, na innego fake newsa możemy się jednak nabrać. O tym, dlaczego fałszywe informacje są tak podstępne, opowiada Mateusz Cholewa ze stowarzyszenia Demagog w odcinku „Czy pandy istnieją”. Daje też lekcję fact-checkingu, byśmy się już nigdy łatwo na nie nie nabrali.

Polska jest unijnym rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę samochodów na tysiąc mieszkańców (687 szt.). Adam Jędrzejewski, założyciel i prezes stowarzyszenia Mobilne Miasto, opowiada o cenie, jaką płacą za to nasze miasta: duszą się w smogu, stoją w korkach i oddają kolejne przestrzenie pod infrastrukturę samochodową. A gdyby tak wprowadzić do nich więcej rozwiązań opartych na mikromobilności? Co by to dało i jaką rolę mogą tu odegrać technologie? Odcinek „Miejska mobilność” do posłuchania tutaj.

Z jakich aplikacji korzystają osoby starsze? I dlaczego z mediów społecznościowych wybierają TikToka? O seniorach w sieci i aplikacjach mających ułatwić im życie rozmawiamy z Przemysławem Mroczkiem i Igorem Marczakiem, twórcami Senior App. To platforma, za pomocą której można zamówić różne usługi. Mimo iż została stworzona z myślą o starszych użytkownikach i przy ich pomocy, bardzo chętnie korzystają z niej też osoby młode. „Co zainstalować babci? Aplikacje dla seniorów” to najnowszy odcinek z cyklu „O technologii na głos”.

Podcastów możecie słuchać na YouTube, Spotify, Apple Podcasts i Google Podcast. Premierowe odcinki pojawiają się w każdy czwartek.