24. Konferencja naukowa ROL-EKO za nami

ROL-EKO

W dniach 28 i 29 listopada 2023 r. w siedzibie Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego odbyła się 24. Konferencja naukowa ROL-EKO. Wzięli w niej udział przedstawiciele jednostek naukowych i przedsiębiorstw z całego kraju.

Tematem tegorocznej edycji było „Rolnictwo ekologiczne, projektowanie, badania, eksploatacja, bezpieczeństwo i ergonomia maszyn rolniczych, leśnych i spożywczych”. Konferencja miała na celu upowszechnienie wyników prac naukowo-badawczych, a także wymianę poglądów i doświadczeń uczestników działających w obszarach związanych z rolnictwem ekologicznym.

Pierwszego dnia odbyły się trzy sesje plenarne oraz dwa panele dyskusyjne. Poruszone zostały m.in. takie zagadnienia, jak transformacja rolnictwa, leśnictwa i przemysłu spożywczego – innowacje cyfrowe, cyfrowe rolnictwo, techniki i technologie spożywcze w dobie zmieniających się trendów żywieniowych czy problematyka marnotrawienia żywności.

Z kolei drugiego dnia konferencji odbyły się wyłącznie sesje plenarne, które skupiły się na temacie technik i technologii w przetwórstwie spożywczym, rolnictwie i leśnictwie oraz rolnictwie ekologicznym w dobie zmieniającego się klimatu.

– Na konferencji mogliśmy zauważyć, że głównymi problemami producentów jest między innymi zagospodarowanie odpadów czy przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności – mówi Katarzyna Bartłomiejczak, członek Komitetu Organizacyjnego. – Wszystkie nasze projekty w pewien sposób odpowiadają na potrzeby producentów produktów rolnych oraz produktów maszynowych – dodaje.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Patronami medialnymi było: Rolnictwo Przyszłości, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Agro Profil.

Partnerem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Inżynierii Rolniczej.