Łukasiewicz – PIT podpisał list intencyjny w sprawie Poznań CityLab

W 2025 roku w Poznaniu otwarty zostanie CityLab. To miejskie laboratorium innowacji, w którym rozwijane będą projekty oparte o sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe. Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny podpisał w tej sprawie list intencyjny.

Porozumienie podpisano w 25 stycznia br. w Centrum Szyfrów Enigma. Sygnatariuszami dokumentu byli również Miasto Poznań, Centrum Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Fundacja In_Spire.

Celem współpracy jest rozwijanie sztucznej inteligencji na rzecz wspierania procesów administracyjnych oraz dostarczania nowoczesnych usług cyfrowych dla mieszkańców Poznania. Obejmuje ona również ubieganie się o środki zewnętrzne oraz edukację, poprzez zapewnienie szkoleń i rozwoju kompetencji związanych z technologią AI.

W Poznań CityLab realizowane będą przedsięwzięcia, takie jak laboratorium innowacji, które zaoferuje wsparcie we wprowadzaniu i pilotowaniu projektów cyfrowych. Ponadto znajdzie się tam przestrzeń do przeprowadzania konsultacji społecznych oraz Poznań Welcome Center, czyli miejsce na stałe i czasowe wystawy pokazujące potencjał miasta oraz partnerów CityLab.

Miejskie laboratorium powstanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.