Wspólnie posprzątaliśmy Poznań

Trzy osoby na trawniku zbierają śmieci do worków

Uzbrojeni w najnowocześniejsze technologie – chwytaki – oraz worki i rękawiczki – tak prezentowała się ekipa Łukasiewicz – Poznańskiego Instytut Technologicznego, która była jedną z kilkuset drużyn biorących udział w akcji Wiosenne Porządki organizowanej przez Urząd Miasta Poznania.

Instytutowi wyznaczono teren obejmujący fragment wzdłuż ul. Estkowskiego (od Instytutu do Warty) oraz część Ostrowa Tumskiego.

Już na początku instytutowy zespół napotkał sporo zaskoczeń. Znaleźli m.in. ukryte w krzakach miejsce spożywania alkoholu, w którym pozostało dużo butelek i… karta płatnicza. Albo laptop w dwóch częściach, który leżał na trawniku. 

– Najgorsze były jednak niedopałki, setki niedopałków wyrzuconych w trawę, wgniecionych, trudnych do wyzbierania. Posprzątanie odcinka wzdłuż ul. Estkowskiego zajęło nam przez to godzinę – mówi Małgorzata Lamperska z Działu Komunikacji i Marketingu. – Najciekawsze i zarazem najstraszniejsze było jednak przed nami. Ul. Marii Panny to mała uliczka biegnąca wzdłuż Warty. Tu sprzątanie szło sprawnie, znaleźliśmy m.in. porzucone części rowerowe i list w tubce ukryty w drzewie (oczywiście zostawiliśmy go). Doszliśmy do mostu i gdy zeszliśmy pod niego, naszym oczom ukazało się – dosłownie – śmieciowe zagłębie. Butelki, puszki po alkoholach, mnóstwo ciuchów, worków… To było wyzwanie! Wynieśliśmy spod mostu nawet fragment kanapy. Przy tym śmietnisku pozostała część Ostrowa Tumskiego to już była pestka – dodaje.

W akcję zaangażowało się pięć osób, które zebrały łącznie osiem worków śmieci. – Satysfakcja, że zrobiliśmy coś dobrego – bezcenna – zaznacza Małgorzata Lamperska.

Kolejna akcja Sprzątania Świata odbędzie się w dniach 20-22 września br.

Foliowe opakowanie leżące na trawniku Śmieci leżące pod mostem nad Wartą Dwie osoby rozglądają się po zalesionym terenie w poszukiwaniu śmieci Uczestnik Wiosennych Porządków zbiera śmieci przy chodniku Worki ze śmieciami i fragmenty mebli znalezione podczas akcji Wiosenne Porządki Uczestniczka akcji Wiosenne Porządki trzyma znaleziony zepsuty komputer Trzy osoby na trawniku zbierają śmieci do worków Dwie osoby zbierają śmieci obok jezdni