WRÓĆ DO OBSZARU OBRÓBKI PLASTYCZNEJ I KSZTAŁTOWANIA BLACH

Wynalazek pn. „Sposób wytwarzania elementów stożkowych z blachy i zespół do wytwarzania elementów stożkowych z blachy” (Pat.240055/P.429408)

Opis:

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania elementów stożkowych z blachy i zespół do wytwarzania elementów stożkowych z blachy, poprzez kształtowanie wyrobów z blachy formowanych w stożek o przekroju okrągłym, a w szczególności zakończonych ostrym wierzchołkiem, znajdujący zastosowanie do kształtowania i wytwarzania wyrobów z blachy oraz projektowania procesów technologicznych obróbki blach metodą zgniatania obrotowego. Dotychczas kształtowanie wyrobów stożkowych bez dociskacza, jako systemu mocowania materiału obrabianego do wzornika, było niemożliwe. Stosowanie dociskacza wymuszało zachowanie płaskiej powierzchni czołowej kształtowanego elementu, uniemożliwiając w ten sposób uzyskanie ostrego lub zaokrąglonego wierzchołka stożkowego. Wynalazek umożliwia uzyskanie wyrobu stożkowego z ostrym lub zaokrąglonym wierzchołkiem, przy zastosowaniu dodatkowej obróbki skrawaniem oraz naddatku materiału pozostawionego w celu uzyskania wierzchołka.

Korzyści dla odbiorcy:

  • możliwość otrzymania wyrobu o ostrym wierzchołku lub z wierzchołkiem zaokrąglonym,
  • wyrób bez otworu centrującego,
  • znaczne obniżenie pracochłonności wytwarzania gotowych wyrobów stożkowych z blachy poprzez wyeliminowanie obróbki skrawaniem (w niektórych przypadkach).

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi patent Pat.240055 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 27 marca 2019 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.

Osoba kontaktowa

Tomasz Gądek

Lider obszaru ds. kształtowania blach
Grupa Badawcza Inżynierii Mechanicznej

Tel.:+48 609 338 816

E-mail:tomasz.gadek@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl