WRÓĆ DO OBSZARU OBRÓBKI PLASTYCZNEJ I KSZTAŁTOWANIA BLACH

Wynalazek pn. „Sposób kształtowania elementów z blachy o pobocznicy krzywoliniowej i zespół do kształtowania elementów z blachy o pobocznicy krzywoliniowej na wzorniku dzielonym” (Pat.241935/P.437093)

Opis:

Sposób kształtowania elementów z blachy o pobocznicy krzywoliniowej poprzez kształtowanie obrotowe blachy w postaci krążka, wieloboku lub wytłoczki, znajdujący zastosowanie do kształtowania wyrobów z blachy o przekroju poprzecznym kołowym lub wielokątnym, m.in. znaków drogowych, części i podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, czy elementów oświetlenia. Nowe rozwiązanie umożliwia kształtowanie takich elementów, w których średnica przy dowolnym miejscu przekroju poprzecznego ukształtowanego elementu jest mniejsza niż największa średnica wewnętrzna półwyrobu (wytłoczki). Natomiast opracowane urządzanie do kształtowania obrotowego elementów z blachy o pobocznicy krzywoliniowej, tzw. wzornik dzielony, umożliwia bardzo szybką zmianę średnicy narzędzia, a tym samym wyjęcie detalu, co w dotychczasowych rozwiązaniach trwało kilkanaście / kilkadziesiąt razy dłużej.

Korzyści dla odbiorcy:

  • tańsza usługa ze względu na skrócenie czasu wykonania elementu,
  • możliwość wykonania detali o zmiennej średnicy wew. tzw. detali „pół zamkniętych”,
  • krótszy czas realizacji zamówienia.

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi patent Pat.241935 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 22 lutego 2021 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.

Osoba kontaktowa

Tomasz Gądek

Lider obszaru ds. kształtowania blach
Grupa Badawcza Inżynierii Mechanicznej

Tel.:+48 609 338 816

E-mail:tomasz.gadek@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl