„Rolnictwo Przyszłości” – nowe czasopismo i portal w Łukasiewicz – PIT

Okładka Rolnictwo Przyszłości

Nowy tytuł „Rolnictwo Przyszłości” wystartował już 1 kwietnia br. W jego skład wchodzą portal rolnictwo-przyszlosci.pl oraz czasopismo drukowane pod redakcją Julii Gościańskiej-Łowińskiej. Pierwszy numer jest już dostępny, a jego temat przewodni to automatyzacja w rolnictwie.  

Celem „Rolnictwa Przyszłości” jest dostarczanie informacji na temat najnowszych trendów i rozwiązań technologicznych w branży, a także prezentowanie innowacyjnych praktyk stosowanych przez rolników w Polsce i na świecie. Zarówno w czasopiśmie, jak i na portalu, można znaleźć artykuły eksperckie, wywiady, komentarze, case studies, wydarzenia i newsy o najnowszych technologiach w rolnictwie, leśnictwie oraz przemyśle spożywczym, napisane przez ekspertów, naukowców, praktyków, a także osoby związane z biznesem.

Tematyka „Rolnictwa Przyszłości” obejmuje takie zagadnienia, jak rolnictwo zrównoważone, ekologiczne, precyzyjne, transformacja cyfrowa, automatyka i robotyka, recykling odpadów czy najnowsze projekty i wdrożenia w rolnictwie, które charakteryzują się wysoką innowacyjnością, wykorzystaniem nowoczesnych technologii opartych na sztucznej inteligencji, robotyzacji, cyfryzacji, zaawansowanych systemów informatycznych czy nowoczesnych maszynach.

Transformacja cyfrowa w rolnictwie prowadzi do rewolucji, która pozwoli polskiej gospodarce zbliżyć się do zachodnich konkurentów. Technologie cyfrowe wpłyną na kształt rolnictwa i oparte będą na zastosowaniu sztucznej inteligencji. Autonomiczne roboty, rolnictwo precyzyjne, teledetekcja czy śledzenie w czasie rzeczywistym efektów prac polowych umożliwią kontrolę kondycji nawet pojedynczych roślin. Postępujące zmiany klimatu i pandemia zwiększyły niepewność oraz zmienność środowiska w łańcuchach dostaw rolnych. W tych warunkach rozwój rolnictwa jest szczególnie ważny. Innowacje w rolnictwie, w tym te związane z automatyzacją maszyn i procesów, przyspieszają jakościową zmianę na wsi. – pisze we wstępniaku Julia Gościańska-Łowińska.

Portal i czasopismo powstały w ramach planu restrukturyzacji czasopisma „Technika Rolnicza Ogrodnicza Leśna” i jest efektem współpracy Działu Zarządzania Wiedzą (KDW) oraz Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej (DBR).

Pierwszy numer dostępny jest już dostępny: https://rolnictwo-przyszlosci.pl/czasopismo/135-rolnictwo-przyszlosci-numer-1-2023.