Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej na targach AGROTECH

To było wielkie spotkanie branży! Za nami XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Eksperci Łukasiewicz – PIT z Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej zaprezentowali na nich pielnik FLEX z systemem korekty narzędzi, który powstał przy współpracy z firmą EXPOM. Maszyna już pierwszego dnia targów otrzymała wyróżnienie.

Jednym z kluczowych elementów pielnika jest kamera umieszczona w środku wybranej sekcji pielącej. Obraz, który przekazuje trafia do komputera maszyny, gdzie autorski algorytm opracowany przez Grupę Badawczą Systemów Autonomicznych w Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej Łukasiewicz – PIT wykrywa rzędy roślin i dostosowuje jej położenie.

Urządzenie może być wykorzystywane we wszystkich zielonych uprawach rzędowych. Idealnie sprawdzi się chociażby do kukurydzy, buraków cukrowych czy rzepaku. Można dołączyć do niego dozowniki nawozów stałych lub płynnych.

Na targach przedstawicielami Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego byli: Jacek Wojciechowski, Mateusz Nijak, Mikołaj Zwierzyński oraz Michał Zawada. Stoisko cieszyło się ogromną popularnością.