Poznań stolicą B+R – po raz drugi zorganizowano Innovatorium Łukasiewicza

Innovatorium Łukasiewicz

Poznań stolicą B+R – po raz drugi w naszym mieście zorganizowano Innovatorium Łukasiewicza

Blisko 1200 osób wzięło udział w Innovatorium Łukasiewicza, w tym przedstawiciele czołowych polskich firm i startupów, naukowcy i pracownicy Sieci Badawczej Łukasiewicz, instytucje publiczne oraz media.

W trakcie odbywającego się 9 czerwca w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza przeprowadzono ponad 30 paneli i sesji matchmakingowych, dotyczących m.in.: transformacji cyfrowej, inteligentnej mobilności, zrównoważonej gospodarki i energii oraz zdrowia. Podczas nich budowano zespoły i konsorcja projektowe, które w kolejnym kroku będą mogły złożyć wnioski w ramach funduszy krajowych oraz programu Horyzont Europa.


Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników Innovatorium podkreślił, że:

Mateusz Morawiecki

„Sieć Badawcza Łukasiewicz to zwiastun zmian w polskiej gospodarce, jakie muszą nadejść, jeśli chcemy utrzymać się w globalnym peletonie rozwoju.”

„Sieć Badawcza Łukasiewicz toruje ścieżki na tym wymagającym terenie, dając szanse na rozwój Polsce, ale przede wszystkim utalentowanym naukowcom i przedsiębiorcom, którzy swoimi marzeniami sięgają chmur.”

 

 

 

Piotr Dardziński

 

Będziemy bardzo mocno inwestować w ludzi. W najbliższym czasie planujemy zatrudnić nawet dwa tysiące nowych pracowników. ​​​​​​​

 

 

 

Od takich słów rozpoczął swoje wystąpienie Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Piotr Dardziński. Prezes podsumował, że 7,5 miliarda złotych wynosi łączny budżet projektów, w które zaangażowane są instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, z czego do nich bezpośrednio trafiają 2 miliardy złotych. Pokazuje to, że publiczne pieniądze pozyskiwane wspólnie z naukowcami Łukasiewicza trafiają do polskich firm. ​​​​​​​


W ramach sesji generalnej przyznano Ignace, coroczne nagrody Łukasiewicza. Biznesowym partnerem roku Sieci Badawczej Łukasiewicz została Grupa Azoty S.A. Partnerem roku w kategorii Uczelnia została Politechnika Warszawska z uwagi na największą liczbę projektów realizowanych wspólnie z Łukasiewiczem w 2021 r. Tytułem naukowca roku Sieci Badawczej Łukasiewicz wyróżniono Ewę Zawadzką z Łukasiewicz – Instytutu Elektrotechniki, która przygotowała 31 odpowiedzi na Wyzwania Łukasiewicza.

Nagroda za projekt roku B+R, trafiła do naukowców odpowiedzialnych za projekt CRISTAL, finansowany z programu Horyzont Europa, którego liderem jest Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Celem projektu realizowanego przez 16 podmiotów z 9 krajów jest synchronizacja różnych gałęzi transportu i zwiększenie udziału przewozów towarowych w Europie żeglugą śródlądową o 20 proc., przy jednoczesnym zapewnieniu 80 proc. niezawodności tej żeglugi. Budżet projektu to 7,7 mln euro, z czego budżet Łukasiewicz – PIT to ok. 1,2 mln euro. Statuetkę IGNACA odebrała  koordynatorka projektu, Małgorzata Kirchner.



8 czerwca był dniem dla Pracowników Łukasiewicza – niemal 700 pracowników wspólnie rywalizowało w rozgrywkach sportowych i przygotowywało się do drugiego dnia, czyli pracy z biznesem.

 

Przyznano także nagrody – eŁki. Łukasiewicz – PIT rozbił bank, zdobywając 4 wyróżnienia i 3 nominacje dla członków Platform Kompetencji Łukasiewicza oraz Grup Badawczych.

laureaci:
Aleksandra Remelska
Magdalena Wróż
Rafał Sowiński
Joanna Świątek

nominacje:
Piotr Nowak
Anna Gawrońska
Łukasz Łowiński

 


Innovatorium Łukasiewicza odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. ​​​​​​