Poznań stolicą B+R – po raz drugi zorganizowano Innovatorium Łukasiewicza
Poznań stolicą B+R – po raz drugi w naszym mieście zorganizowano Innovatorium Łukasiewicza
Blisko 1200 osób wzięło udział w Innovatorium Łukasiewicza, w tym przedstawiciele czołowych polskich firm i startupów, naukowcy i pracownicy Sieci Badawczej Łukasiewicz, instytucje publiczne oraz media.
W trakcie odbywającego się 9 czerwca w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza przeprowadzono ponad 30 paneli i sesji matchmakingowych, dotyczących m.in.: transformacji cyfrowej, inteligentnej mobilności, zrównoważonej gospodarki i energii oraz zdrowia. Podczas nich budowano zespoły i konsorcja projektowe, które w kolejnym kroku będą mogły złożyć wnioski w ramach funduszy krajowych oraz programu Horyzont Europa.
Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników Innovatorium podkreślił, że:
„Sieć Badawcza Łukasiewicz to zwiastun zmian w polskiej gospodarce, jakie muszą nadejść, jeśli chcemy utrzymać się w globalnym peletonie rozwoju.”
„Sieć Badawcza Łukasiewicz toruje ścieżki na tym wymagającym terenie, dając szanse na rozwój Polsce, ale przede wszystkim utalentowanym naukowcom i przedsiębiorcom, którzy swoimi marzeniami sięgają chmur.”
„Będziemy bardzo mocno inwestować w ludzi. W najbliższym czasie planujemy zatrudnić nawet dwa tysiące nowych pracowników.”
Od takich słów rozpoczął swoje wystąpienie Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Piotr Dardziński. Prezes podsumował, że 7,5 miliarda złotych wynosi łączny budżet projektów, w które zaangażowane są instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, z czego do nich bezpośrednio trafiają 2 miliardy złotych. Pokazuje to, że publiczne pieniądze pozyskiwane wspólnie z naukowcami Łukasiewicza trafiają do polskich firm.
W ramach sesji generalnej przyznano Ignace, coroczne nagrody Łukasiewicza. Biznesowym partnerem roku Sieci Badawczej Łukasiewicz została Grupa Azoty S.A. Partnerem roku w kategorii Uczelnia została Politechnika Warszawska z uwagi na największą liczbę projektów realizowanych wspólnie z Łukasiewiczem w 2021 r. Tytułem naukowca roku Sieci Badawczej Łukasiewicz wyróżniono Ewę Zawadzką z Łukasiewicz – Instytutu Elektrotechniki, która przygotowała 31 odpowiedzi na Wyzwania Łukasiewicza.
Nagroda za projekt roku B+R, trafiła do naukowców odpowiedzialnych za projekt CRISTAL, finansowany z programu Horyzont Europa, którego liderem jest Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Celem projektu realizowanego przez 16 podmiotów z 9 krajów jest synchronizacja różnych gałęzi transportu i zwiększenie udziału przewozów towarowych w Europie żeglugą śródlądową o 20 proc., przy jednoczesnym zapewnieniu 80 proc. niezawodności tej żeglugi. Budżet projektu to 7,7 mln euro, z czego budżet Łukasiewicz – PIT to ok. 1,2 mln euro. Statuetkę IGNACA odebrała koordynatorka projektu, Małgorzata Kirchner.
8 czerwca był dniem dla Pracowników Łukasiewicza – niemal 700 pracowników wspólnie rywalizowało w rozgrywkach sportowych i przygotowywało się do drugiego dnia, czyli pracy z biznesem.
Przyznano także nagrody – eŁki. Łukasiewicz – PIT rozbił bank, zdobywając 4 wyróżnienia i 3 nominacje dla członków Platform Kompetencji Łukasiewicza oraz Grup Badawczych.
laureaci:
Aleksandra Remelska
Magdalena Wróż
Rafał Sowiński
Joanna Świątek
nominacje:
Piotr Nowak
Anna Gawrońska
Łukasz Łowiński
Innovatorium Łukasiewicza odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.