Latem słuchaj podcastów

Urlop to świetny czas, by nadrabiać zaległości, także podcastowe. Polecamy nasz instytutowy podcast „O technologii na głos”, w którym rozmawiamy o nauce i innowacjach, ale czasem odbiegamy od tematu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd serwisy planujące trasy (np. mapy Google) czerpią informacje o rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej? Te dane udostępniają im miasta. Transport publiczny jest jedną z dziedzin, w której można zastosować najwięcej rozwiązań z zakresu smart city. A czym jest to inteligentne miasto i jak się w nim żyje? O tym opowiadał Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa w Urzędzie Miasta Poznania i Pełnomocnik Prezydenta ds. Smart City. Podcast można odsłuchać tutaj.

Co zrobić, jeśli dzwoni do nas ktoś podający się za pracownika banku z informacją, że straciliśmy pieniądze? Czy samo kliknięcie w link kierujący nas do podejrzanej strony jest groźne? Jakich metod używają cyberprzestępcy i jak się przed nimi bronić? O cyberbezpieczeństwie mówił Maciej Niemir, ekspert od IT w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, a rozmowa z nim jest dostępna tutaj.

Jak uprawiać warzywa i owoce w mieście? Gdzie urządzić mini ogródek? Od czego zacząć swoją przygodę z miejskim ogrodnictwem – wyjaśniały Dominika Krzych i Kasia Basiewicz – autorki bloga Inspekty oraz książki „Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście”. Posłuchasz o tym tutaj.

Czym jest ekologicznie zaprojektowany mebel? Jakie meble są bardziej przyjazne dla środowiska? Jakie trendy panują w meblarstwie? Czym jest ekoprojektowanie z punktu widzenia producenta, a czym – dla klienta? Na te pytania odpowiadała Dobrochna Augustyniak-Wysocka pracująca w Grupie Badawczej Analiz Strategicznych w Drzewnictwie w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym. Podcast dostępny jest tutaj.

Kiedyś na polskich rzekach barki stanowiły codzienny widok, dziś to rzadkość. Czy polskie rzeki mogłyby też służyć do transportu towarów? Jak możemy lepiej je wykorzystać? Mówiła o tym Marta Waldmann, ekspert od rozwoju logistyki w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym, a rozmowa jest tutaj.

W „O technologii na głos” posłuchacie też o zastosowaniu robotów w rolnictwie, giełdach transportowych czy o logistyce w szpitalach. Podcast dostępny jest na YouTube, Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.