Profesor Artur Dubrawski z wykładem dla pracowników Łukasiewicza

W piątek 17 lutego br. w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym odbył się wykład prof. Artura Dubrawskiego, dyrektora Auton Lab na Uniwersytecie Carnegie Mellon, pt. „Zastosowania sztucznej inteligencji: możliwości i wyzwania”.

Misją, z którą dotarł do Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego prof. Artur Dubrawski, jest przekonanie Polaków, że Polska może być liderem w Europie w obszarze sztucznej inteligencji.

To, co w nauce jest dla profesora najbardziej atrakcyjne, to fakt, że dzięki niej może zmieniać świat, oddziaływać na innych, a nawet ratować ludzkie życie. Rolą nauki i naukowców, jest również to, by ich praca pozwalała na realizacje projektów, które odpowiadają potrzebom społecznym. Chodzi o to, aby społeczeństwo miało korzyść z nauki, aby rozwiązania opracowane przez badaczy realnie wpływały na ich codzienność. Nauka, sztuczna inteligencja, mają służyć ludziom. Zwrócił też uwagę na bezzasadność publikowania wyników badań dla samego faktu publikowania. Za publikacjami powinny iść konkretne działania, które w efekcie przysłużą się społeczeństwu.

Niezwykle cenne jest to, że profesor w swoich wystąpieniach pokazuje realne efekty prac swojego zespołu i ich zastosowanie w różnych sektorach gospodarki i przemysłu.

„Jestem profesorowi Arturowi Dubrawskiemu ogromnie wdzięczny, że pomimo wielu aktywności naukowych znalazł czas, by spotkać się z kadrą Łukasiewicz – PIT, dzieląc się z nami doświadczeniami, wiedzą i wizją związanymi z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Możliwość uczestnictwa w wykładzie była dla nas wszystkich ogromnym zaszczytem” – powiedział po wykładzie Arkadiusz Kawa, dyrektor Instytutu.

Profesor nie po raz pierwszy skradł serca pracowników Łukasiewicza. Wcześniej był keynote speakerem podczas organizowanej przez sieć badawczą „Konferencji z Polonią.” Piątkowego wykładu można było wysłuchać stacjonarnie w Łukasiewicz – PIT oraz zdalnie, dzięki czemu możliwość poznania perspektywy profesora na sztuczną inteligencję mieli wszyscy zainteresowani  tematyką pracownicy instytutów Łukasiewicza.

Artur Dubrawski jest profesorem informatyki na Uniwersytecie Carnegie Mellon, gdzie kieruje Auton Lab – grupą badawczą rozwijającą algorytmy sztucznej inteligencji i metody ich praktycznego użycia. Profesor Dubrawski prowadzi wiele projektów badawczo-rozwojowych finansowanych przez rząd USA oraz partnerów przemysłowych. W swej pracy prof. Dubrawski koncentruje się na zastosowaniach sztucznej inteligencji o istotnym znaczeniu społecznym.

Głównym zainteresowaniem prof. Dubrawskiego są systemy inteligentne oraz znajdowanie sposobów na ich efektywne budowanie i wdrażanie, m.in. w obszarach medycyny, zdrowia publicznego, monitorowania skomplikowanej aparatury, bezpieczeństwa jądrowego i robotyki. Wraz ze swoim zespołem bada nowe algorytmy uczenia maszynowego i struktury danych ułatwiające modelowanie oraz metody analizy predykcyjnej, interaktywnej eksploracji i metody wsparcia rozumienia danych przez człowieka. Swoją pracę naukową prof. Dubrawski rozpoczynał w Polsce na Politechnice Warszawskiej oraz w Polskiej Akademii Nauk, ale od lat pracuje w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji o prof. Dubrawskim można znaleźć na stronie https://autonlab.org/.

Sztuczna inteligencja to dynamicznie rozwijająca się dziedzina badań naukowych, która coraz powszechniej oddziałuje na nasze życie codzienne. Jej potencjał nie jest jednak w pełni wykorzystany. Wykład skupi się na wybranych wyzwaniach i ograniczeniach, które stoją na drodze do wielu potencjalnie przydatnych zastosowań sztucznej inteligencji.

W tym tygodniu ogłoszono również wyniki naboru na staż w zespole prof. Artura Dubrawskiego na Carnegie Mellon University. Do Stanów Zjednoczonych uda się nasz kolega Maciej Szymkowski z Grupy Badawczej Informatyki w Łukasiewicz – PIT, na co dzień zajmujący się m.in. zagadnieniami sztucznej inteligencji.

„Jestem ogromnie wdzięczny  profesorowi Dubrawskiemu za możliwość odbycia stażu na Uniwersytecie Carnegie Mellon. Podziękowania kieruję również na ręce komisji w przedstawicielach Łukasiewicz – PIT oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz za taką możliwość”- komentuje Maciej Szymkowski.

Więcej na temat stażu Macieja na naszej stronie: https://pit.lukasiewicz.gov.pl/maciej-szymkowski-zostanie-stazysta-w-carnegie-mellon-university/.