Centrum Zrównoważonej Gospodarki zajmuje się badaniami, rozwojem oraz wdrożeniami zrównoważonych technologii przemysłowych i środowiskowych. Jego celem jest zastąpienie istniejących rozwiązań, które obciążają środowisko – nowymi, które będą je chronić i być może odwrócą proces jego degradacji. W skład centrum wchodzą grupy badawcze zajmujące się inżynierią materiałową, inżynierią mechaniczną oraz technologiami drewna, chemiczną i ochrony środowiska.
Do zadań Grupy Badawczej Inżynierii Materiałowej należy prowadzenie prac naukowych, badawczo-rozwojowych oraz wdrożeniowych w obszarze nowoczesnych materiałów. Zakres działalności grupy obejmuje rozwój procesów wytwarzania i obróbki materiałów poprzez:
W ramach Grupy Badawczej Inżynierii Materiałowej działają:
Do zadań Sekcji Rozwoju Materiałów Inżynierskich należy prowadzenie prac naukowych, badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych obejmujących analizę istniejących procesów wytwarzania materiałów, projektowanie materiałów do zastosowań w zrównoważonej gospodarce, opracowanie i zastosowanie opracowanych procesów przeróbki komponentów materiałowych, w tym materiałów proszkowych, procesów wytwarzania i obróbki materiałów dla zrównoważonej gospodarki, wytwarzanie prototypów i partii prototypowych, analizę materiałów na poszczególnych etapach ich procesu wytwarzania i obróbki oraz testowanie aplikacyjne materiałów w celu uzyskania ich właściwości użytkowych.
Do zadań Sekcji Rozwoju Materiałów Naturalnych należy prowadzenie prac naukowych, badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych obejmujących analizę istniejących rozwiązań w zakresie materiałów naturalnych w zastosowaniach konstrukcyjnych, projektowanie nowych rozwiązań materiałowych na bazie materiałów naturalnych, testowanie wytworzonych materiałów w celu oceny ich właściwości użytkowych.
Do zadań Grupy Badawczej Inżynierii Mechanicznej należy prowadzenie prac naukowych, badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych obejmujących analizę istniejących procesów inżynierii mechanicznej, analizę istniejących rozwiązań inżynieryjnych pod kątem identyfikacji obszarów do rozwoju, projektowanie procesów mechanicznych i technik wytwarzania w obszarze obróbki plastycznej i procesach technologicznych stosowanych w przemyśle spożywczym i rolno-spożywczym, wykonywanie urządzeń badawczych na potrzeby klientów zewnętrznych oraz innych centrów i grup badawczych, automatyzacja procesów technologicznych, wytwarzanie prototypów i partii pilotażowych za pomocą opracowanych technologii, wdrażanie opracowanych technologii do praktyki przemysłowej poprzez współpracę z klientami.
Dział ten pozyskuje projekty i zapewnia ich efektywne prowadzenie oraz koordynuje tworzenie produktów odpowiadających potrzebom rynku. Do zadań Działu Zarządzania Projektami i Produktami należy analiza rynku (badanie trendów i potrzeb), ocena rozwiązań konkurencyjnych (analiza produktów konkurencji), tworzenie wymagań (definiowanie wymagań produktowych), strategia i cena (opracowywanie strategii rynkowej), pozyskiwanie źródeł finansowania projektów, przygotowanie dokumentacji dotyczącej projektów i produktów, zarządzanie portfolio projektów poprzez określanie i monitorowanie zakresu prac, planowanie harmonogramu i monitorowanie postępów, kontrolę kosztów i alokację zasobów.
Prowadzenie badań aplikacyjnych, prac rozwojowych i wdrożeniowych w obszarze nowoczesnych materiałów poprzez:
Prowadzenie badań aplikacyjnych, prac rozwojowych i wdrożeniowych obejmujących:
Prowadzenie badań aplikacyjnych, prac rozwojowych i wdrożeniowych w obszarze technologii chemicznej, chemii środowiskowej i ochrony środowiska poprzez:
Dyrektor
Centrum Zrównoważonej Gospodarki
Adam Torebko
Zastępca Dyrektora
Centrum Zrównoważonej Gospodarki
Maria Wiśniewska
Kierownik Grupy Badawczej Inżynierii Materiałowej
Maria Wiśniewska
Kierownik Grupy Badawczej Inżynierii Mechanicznej
Tomasz Mackiewicz
Kierownik Grupy Badawczej Technologii Chemicznej i Ochrony Środowiska
Piotr Glazer
ul. Ewarysta Estkowskiego 6
61-755 Poznań
Centrala: +48 61 850 48 90
Sekretariat: +48 61 850 49 00
Fax: +48 61 852 63 76
e-mail: office@pit.lukasiewicz.gov.pl
e-mail: sprzedaz@pit.lukasiewicz.gov.pl