Łukasiewicz-PIT wraz z Instytutem Fraunhofer walczą o nagrodę AHK

Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny w finale trzeciej edycji konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Gospodarczą, organizowanym przez AHK Polska – organizację reprezentującą interesy ponad 100 członków i działającą na rzecz rozwoju polsko-niemieckich stosunków gospodarczych. Ta wspaniała wiadomość dotarła do Dyrekcji Instytutu we wtorek, 30 sierpnia 2022. Od tego momentu, przez dokładnie miesiąc, internauci mogą głosować na swojego faworyta, jednego z pięciu finalistów wyłonionych spośród czterdziestu kandydatów.

Kandydaci prezentują się w specjalnie przygotowanych na te potrzeby profilach. Głosować można na stronie Organizatora. Zwycięzca nagrody zostanie wyłoniony decyzją jury wraz z wynikami głosowania online oraz głosami publiczności podczas Gali, 11 października. Jury doceniło te firmy, które w szczególny sposób wyróżniły się innowacyjnością w kontekście polsko-niemieckiej gospodarki, odniosły spektakularny sukces biznesowy lub dały ważny impuls do działania regionowi, w którym są aktywne.

W Centrum Obróbki Plastycznej naszego Instytutu prowadzone są badania nad opracowaniem i rozwijaniem nowoczesnych materiałów o ulepszonych właściwościach, w tym materiałów wolnych od CRM, czyli materiałów uznawanych za krytyczne dla dalszego rozwoju gospodarek Unii Europejskiej z uwagi na ich ograniczoną dostępność, determinowaną głównie czynnikami geopolitycznymi. Jednym z takich materiałów jest materiał narzędziowy na bazie węglika wolframu bez udziału kobaltu, który ma zastąpić węgliki spiekane. Materiały składające się z węglika wolframu i kobaltu są stosowane na masową skalę w produkcji narzędzi skrawających od ok. 100 lat.

Twórcą koncepcji tego materiału i sposobu jego wytwarzania jest nasz kolega Dariusz Garbiec, który zainteresował tematem kolegów z Fraunhofer IKTS i w ramach stażu naukowego dokonano pierwszych prób jego wytworzenia. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Journal of the European Ceramic Society.

Dalsze prace prowadzone są w ramach projektu InnoHM, w konkursie LIDER XI (NCBR). W tym roku, wspólnie z kolegami z Fraunhofera IKTS, zespół złożył wniosek w konkursie Pathfinder Open w Horyzoncie Europa. W planie jest wytworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych materiałów.

Wszyscy w Łukasiewicz – PIT trzymamy kciuki za wyniki oceny i zachęcamy do głosowania na ten innowatorski projekt i zespół – Dariusz Garbiec,  Jakub Wiśniewski, Wiktoria Krzyżaniak, Mateusz Marczewski, Alexander Laptev, Volf Leshchynsky, Maria Wiśniewska oraz Mathias Herrmann, Jan Räthel i Johannes Pötschke z instytutu Fraunhofer IKTS z Drezna pod linkiem:

Głosuj na Łukasiewicz – PIT