23. Konferencja ROL-EKO za nami

ROL-EKO

To już dwadzieścia trzy lata, od kiedy organizowana jest konferencja ROL-EKO. Tegoroczna edycja była jednak specjalna – pierwsza po połączeniu pięciu poznańskich Instytutów w Sieć Badawczą Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny.

W tym roku tematem przewodnim wydarzenia było „rolnictwo ekologiczne, projektowanie, badania, eksploatacja, bezpieczeństwo i ergonomia maszyn rolniczych, leśnych i spożywczych”. Konferencja miała na celu upowszechnienie wyników prac naukowo-badawczych oraz informacji, związanych z poruszanymi tematami, a także wymianę poglądów i doświadczeń uczestników.

Konferencja ROL-EKO od ponad dwudziestu trzech lat skupia przedsiębiorców oraz świat nauki w obszarze techniki rolniczej. W tym roku skupiliśmy się na aktualnych problemach, takich jak zmiana klimatu, kryzys energetyczny czy wojna na Ukrainie – opowiada Dyrektor Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej dr inż. Julia Gościańska-Łowińska.

Konferencja podzielona została na trzy sesje, z czego każda z nich obejmowała różnorodne bloki tematyczne. Poruszone zostały między innymi takie zagadnienia, jak praktyczne zastosowanie VR na płaszczyźnie szkoleniowej, oddziaływanie wybranych antybiotyków na środowisko globalne czy Rolnictwo 4.0 w maszynach do zbioru zielonki.