Centrum Transformacji Cyfrowej koncentruje się na adaptacji oraz wdrażaniu nowoczesnych, inteligentnych technologii cyfrowych. Tworzy, rozwija, dostosowuje i ulepsza technologie, doskonali procesy i systemy biznesowe, tak by spełniały wszystkie potrzeby klientów. Zajmuje się również standaryzacją i automatyzacją w różnych branżach, a także prowadzi badania w obszarze elektronizacji gospodarki. Kolejnym kluczowym obszarem działalności Centrum jest informatyka i oprogramowanie, analiza systemowa, architektura, projektowanie i wytwarzanie zaawansowanych systemów informatycznych i platform internetowych. Centrum Transformacji Cyfrowej wspiera pozostałe Centra w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji. W skład Centrum wchodzą grupy badawcze zajmujące się informatyką, urządzeniami elektronicznymi oraz procesami biznesowymi.
Do głównych zadań Sekcji Rozwoju Oprogramowania należy projektowanie architektury oraz wytwarzanie i testowanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych – stanowiskowych, sieciowych i mobilnych, na potrzeby realizacji prac badawczych oraz projektów zleconych, ze szczególnym uwzględnieniem implementacji algorytmów i modeli sztucznej inteligencji.
Do głównych zadań Sekcji Analiz i Projektowania należy prowadzenie analiz wymagań biznesowych i technicznych dla systemów informatycznych oraz projektowanie UX/UI, z naciskiem na tworzenie bezpiecznych, skalowalnych oraz wydajnych rozwiązań dostosowanych do specyficznych potrzeb sektora publicznego. W zakres działań Sekcji Analiz i Projektowania wchodzi analiza biznesowa i systemowa, obejmująca m.in. zbieranie wymagań, modelowanie procesów, projektowanie struktur danych i definiowanie interfejsów API, a także projektowanie interfejsów użytkownika i doświadczeń użytkowników oraz tworzenie niezbędnej dokumentacji.
Do głównych zadań Sekcji Rozwoju Sztucznej Inteligencji należy prowadzenie badań w dziedzinie sztucznej inteligencji, w tym uczenia maszynowego, przetwarzania języka naturalnego i wizji komputerowej, projektowanie i rozwój algorytmów oraz modeli wykorzystujących AI, analiza i przetwarzanie dużych zbiorów danych, a także tworzenie demonstratorów rozwiązań.
Grupy Badawczej Urządzeń Elektronicznych
Grupa Badawcza Urządzeń Elektronicznych skupia się na wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań półprzewodnikowych do projektowania zaawansowanej elektroniki. Specjalizuje się nie tylko w innowacyjnym sprzęcie, ale także w programowaniu mikroprocesorów, tworzeniu firmware (FW) w harmonijnej integracji z oprogramowaniem (już istniejącym na rynku i/lub tym tworzonym w centrum). Dzięki temu jest w stanie tworzyć rozwiązania, które działają sprawnie, inteligentnie i autonomicznie, gdziekolwiek się znajdują.
Do zadań Grupy Badawczej Transformacji Procesów należy analiza, doskonalenie i wdrażanie nowoczesnych procesów biznesowych. W erze cyfrowej, efektywne i zautomatyzowane procesy są kluczem do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej i zaspokojenia potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku. Grupa Badawcza Transformacji Procesów prowadzi prace w zakresie:
Dział ten pozyskuje projekty i zapewnia ich efektywne prowadzenie oraz koordynuje tworzenie produktów odpowiadających potrzebom rynku. Do zadań Działu Zarządzania Projektami i Produktami należy analiza rynku (badanie trendów i potrzeb), ocena rozwiązań konkurencyjnych (analiza produktów konkurencji), tworzenie wymagań (definiowanie wymagań produktowych), strategia i cena (opracowywanie strategii rynkowej), pozyskiwanie źródeł finansowania projektów, przygotowanie dokumentacji dotyczącej projektów i produktów, zarządzanie portfolio projektów poprzez określanie i monitorowanie zakresu prac, planowanie harmonogramu i monitorowanie postępów, kontrolę kosztów i alokację zasobów.
Rozwój technologii informacyjnych oraz sztucznej inteligencji:
Wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań półprzewodnikowych do projektowania zaawansowanej elektroniki (programowanie mikroprocesorów, tworzenie firmware (FW) w harmonijnej integracji z oprogramowaniem).
Analiza, doskonalenie i wdrażanie nowoczesnych procesów biznesowych:
Dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej,
Tomasz Markowski
p.o. Kierownika Grupy Badawczej Informatyki
Tomasz Markowski
Kierownik Grupy Badawczej Transformacji Procesów
Filip Nowak
Kierownik Grupy Badawczej Urządzeń Elektronicznych
Norbert Szczepaniak
ul. Ewarysta Estkowskiego 6
61-755 Poznań
Centrala: +48 61 850 48 90
Sekretariat: +48 61 850 49 00
Fax: +48 61 852 63 76
e-mail: office@pit.lukasiewicz.gov.pl
e-mail: sprzedaz@pit.lukasiewicz.gov.pl