Bo naukę da się lubić! PITnik Naukowy w Łukasiewicz – PIT

Jak zobaczyć gaz? Co młody naukowiec widzi na miejskiej łące? Jak za pomocą sztucznej inteligencji wygenerować obrazy? To tylko niektóre atrakcje, które czekały na uczniów wielkopolskich szkół podczas PITniku Naukowego zorganizowanego w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym.

Pikniki naukowe w różnych miastach to nowa inicjatywa Sieci Badawczej Łukasiewicz. Mają popularyzować naukę oraz wiedzę o nowych technologiach. PITnik Łukasiewicz – PIT odbył się 14 czerwca i wzięło w nim udział 500 dzieci.

Badacze i badaczki przygotowali dla najmłodszych różnorodne warsztaty i pokazy. Uczniowie mogli m.in. wyprodukować klocki na drukarce 3D, zobaczyć, jak wygląda praca technologa drewna czy przekonać się, na czym polega spiekanie proszków, a także podejrzeć, jak wygląda obraz w kamerze termowizyjnej. Zorganizowano również konkurs na Krzykacza i Siłacza oraz zwiedzanie laboratorium badawczego.

Swoje rozrywki zapewnili też partnerzy PITniku. Na stoisku Polskiej Izby Kolei można było zagrać w Kolejowych Milionerów, a u przedstawicieli Urzędu Transportu Kolejowego w Kolejowe ABC.

Nie zabrakło oczywiście malowania twarzy, brokatowych tatuaży, ścianki wspinaczkowej, dmuchańców, fotobudki 360 czy warsztatów pszczelarstwa.

– Technologie kształtują nasze życie już od najmłodszych lat, dlatego warto i trzeba o nich mówić już dzieciom – przekonuje Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego. – Poza tym świat nauki i technologii jest fascynujący, a im wcześniej zaszczepimy tę miłość dzieciom, tym lepiej. Podczas PITniku pokazaliśmy, czym sami się fascynujemy i zajmujemy zawodowo w instytucie, a jest to imponujący przekrój działalności – dodaje.