Metalurgia proszków

Działamy w zakresie metalurgii proszków w obszarze otrzymywania zaawansowanych materiałów inżynierskich i funkcjonalnych poprzez spiekanie proszków metali, ceramiki, kompozytów o osnowie metalowej (MMC), kompozytów o osnowie ceramicznej (CMC), nanolaminarnych węglików wielowarstwowych (fazy MAX) oraz materiałów trudno spiekalnych metodą FAST/SPS. Prowadzimy mielenie wysokoenergetyczne oraz mechaniczną syntezę proszków w atmosferze ochronnej z kontrolą temperatury i ciśnienia. Badania jakościowe oraz ilościowe proszków, materiałów litych oraz cienkich powłok przeprowadzane są metodą dyfrakcji rentgenowskiej XRD oraz GIXRD, dzięki dostępowi do pełnej bazy ICDD PDF-4+.

USŁUGI

Sprawdź ofertę metalurgii proszków:

1. Wytwarzanie materiałów technologią spiekania iskrowo-plazmowego

  • Metoda spiekania iskrowo-plazmowego umożliwia spiekanie w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. To daje możliwość syntezy niestechiometrycznej oraz otrzymywania litych spieków.
  • Szybkie wytwarzanie innowacyjnych materiałów trudnych lub niemożliwych do uzyskania tradycyjnymi technologiami.
  • Możliwość spiekania materiałów o temp. topnienia powyżej 3000°C w czasie do kilkudziesięciu minut (od proszku do gotowego spieku).

2. Największe urządzenie SPS w Polsce

Parametr

Temperatura spiekania

Siła prasowania

Szybkość nagrzewania

Średnica spieku

Atmosfera

Wartość

do 2200°C

do 250 kN

do 1000°C/min

do 80 mm

Ar, N2, H2, próżnia

Urządzenie do iskrowego spiekania plazmowego proszków SPS HP D 25

Urządzenie do iskrowego
spiekania plazmowego proszków SPS HP D 25

3. Wysokoenergetyczne mielenie kulowe (HEBM)

Przygotowanie proszku jest bardzo ważnym etapem w procesach spiekania lub natryskiwania. W swoich typowych badaniach wykorzystujemy mielenie wysokoenergetyczne oraz mechaniczną syntezę proszków. Specjalista może kontrolować temperaturę i ciśnienie podczas procesu mielenia. Przemiany fazowe można kontrolować za pomocą dyfraktometrii rentgenowskiej.

Parametr

Prędkość obrotowa

Materiał mis i mielników

Maksymalna pojemność mis

Atmosfera mielenia

Wartość

do 500 obr/min

WC-Co, ZrO2, Stal nierdzewna

250 ml

Ar, N2, He, powietrze

Młynek planetarno-kulowy stosowany do mechanicznej syntezy

To jeszcze Ci oferujemy:

Wyżarzanie w atmosferze ochronnej lub redukcyjnej

Polega na nagrzewaniu metalu w kontrolowanym środowisku gazowym (np. azot, wodór), które zapobiega utlenianiu i umożliwia oczyszczenie powierzchni, co poprawia jakość, jednorodność struktury i właściwości mechaniczne materiału.

Suszenie próżniowe

Polega na usuwaniu wilgoci z materiałów w obniżonym ciśnieniu, co pozwala na odparowanie wody w niższej temperaturze, chroniąc wrażliwe substancje przed degradacją termiczną i utlenianiem.

Badania składu fazowego (jakościowe i ilościowe) metodą dyfrakcji rentgenowskiej XRD oraz GIXRD

Analiza wzorców dyfrakcyjnych promieniowania rentgenowskiego odbitego od uporządkowanej struktury krystalicznej w celu identyfikacji faz materiału i ich orientacji.

Spark Plasma Sintering/SPS, natryskiwanie

Spark Plasma Sintering (SPS) to metoda szybkiego spiekania proszków za pomocą impulsowego prądu i nacisku, a natryskiwanie to technika nanoszenia powłok przez osadzanie cząstek materiału na podłożu.

Vacuum Cold Spraying/VCS, Aerosol Cold Spray/ACS

Vacuum Cold Spraying (VCS) i Aerosol Cold Spray (ACS) to niskotemperaturowe metody natryskiwania, w których cząstki materiału są przyspieszane w gazie nośnym (w próżni dla VCS lub atmosferze dla ACS) i osadzane na podłożu bez topnienia.

Fazy MAX, węgliki spiekane, materiały kompozytowe

Fazy MAX to materiały o strukturze warstwowej, łączące właściwości metali i ceramiki, węgliki spiekane to twarde materiały kompozytowe używane w narzędziach skrawających, a materiały kompozytowe to kombinacja różnych składników, zapewniająca poprawę właściwości mechanicznych.

Analiza fazowa jakościowa i ilościowa metoda dyfrakcji rentgenowskiej (XRD)

Polega na identyfikacji faz materiału oraz określeniu ich ilości poprzez badanie wzorców dyfrakcyjnych promieniowania rentgenowskiego odbitego od struktury krystalicznej.

Mechaniczna synteza

To proces wytwarzania stopów poprzez mechaniczne mielenie proszków czystych pierwiastków lub stopów w wysokotemperaturowych młynach kulowych.

    Nasza ekspertka:

    Maria Wiśniewska

    Tel.: +48 61 657 05 55

    Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Centrum Zrównoważonej Gospodarki, ul. Jana Pawła II 14, 61 – 139 Poznań

    Maria Wiśniewska, ekspertka Łukasiewicz - PIT w dziedzinie metalurgii proszków
    Zestaw narzędzi do prasowania proszków metali - matryca i tłoki

    Zobacz też usługi z zakresu obróbki materiałowej