Obróbka objętościowa

Obróbka objętościowa obejmuje metody kształtowania takie jak kucie, prasowanie i wyciskanie. Znalazła szerokie zastosowanie w produkcji elementów do wielu gałęzi gospodarki. Są nimi np.: przemysł motoryzacyjny, lotniczy, stoczniowy, kolejowy, nafty i gazu. Kompleksowo zajmujemy się tymi metodami, mając w swoim dorobku liczne wdrożenia przemysłowe, prace badawczo rozwojowe oraz patenty.

Przyrządy kuźnicze

Projektujemy przyrządy kuźnicze do kształtowania na prasach. Posiadamy szerokie doświadczenie w projektowaniu narzędzi kuźniczych do kształtowania matrycowego i pół-swobodnego. Dodatkowo posiadamy w pełni rozwiniętą gamę autorskich przyrządów PKJ, które umożliwiają spęczanie miejscowe pręta usytuowanego w pozycji poziomej.  

Automatyzacja procesów kuźniczych na prasach

Prowadzimy automatyzację procesów obróbki plastycznej. Automatyzacja może dotyczyć nowo projektowanej technologii lub już istniejącej. Projektowane przez nas stanowiska spełniają wszystkie, wcześniej ustalone parametry wydajności jak i bezpieczeństwa.

W siedzibie naszego Centrum znajduje się zautomatyzowane stanowisko do kucia umożliwiające jednostronne i dwustronne kształtowanie spęczeń, zgrubień i łbów na końcach prętów o maksymalnej średnicy do 25 mm, w zakresach długości od 405 mm do 1005 mm. W skład zautomatyzowanego stanowiska do kucia wchodzą komponenty, tj. prasa mimośrodowa z zamontowanym samozaciskowym przyrządem kuźniczym, podajnik grzebieniowy prętów wsadowych, dwie nagrzewnice indukcyjne, robot oraz bufor/magazyn, którego zadaniem jest schłodzenie odkutego łba. Robotyzacja pozwoliła zwiększyć wydajność dwukrotnie w stosunku do kucia przez człowieka.

Projektowanie stanowisk w oparciu o Przemysł 4.0

Projektowanie dedykowanych maszyn i urządzeń

Zgodnie z wymaganiami klienta. Projektujemy maszyny samodzielne, przygotowujemy pełne linie technologiczne, jak również wpisujemy projektowane maszyny w istniejące linie technologiczne.

Nasze maszyny posiadają certyfikat bezpieczeństwa CE.

W zakresie działalności znajdują się także dedykowane urządzenia badawcze oraz testery. Tworzone są w oparciu o wymagania badawcze dla elementu, jaki będzie poddawany testom oraz parametrom, jakie muszą być rejestrowane podczas badań.

Stanowisko produkcyjno-laboratoryjne z rozbudowanymi możliwościami rejestracji parametrów procesu walcowania pierścieni (zgłoszenie patentowe nr 437863)

Analizy numeryczne MES

Projektujemy oraz weryfikujemy technologie kształtowania. Posiadamy dedykowane programy do przeprowadzania symulacji numerycznych, wykorzystujące metodę elementów skończonych. Umożliwiają one zaprojektowanie technologii, optymalizację oraz wyeliminowanie ewentualnych wad np. w postaci nieciągłości materiału. Oferujemy badania numeryczne w zakresie sprężystym, jak również analizę przepływów.

Zlecenia produkcyjne

Posiadamy doświadczoną kadrę inżynierów i operatorów pras, mogących zrealizować zamówienie zarówno na naszych przyrządach kuźniczych, jak i powierzonych od klienta. W przypadku braku odpowiedniego przyrządu, zaprojektujemy i wdrożymy produkcję wg wytycznych klienta.

Realizujemy zlecenia mało i wielkoseryjne.

Nasz park maszynowy stanowią: prasy mimośrodowe, prasa do głębokiego tłoczenia, prasy hydrauliczne, frezarki CNC, elektrodrążarki wgłębne i drutowe.

Oferujemy również:

badania stali, badania aluminium, badania stopów aluminium, badanie stopów miedzi, rozciąganie prętów zbrojeniowych.

Jeśli chcesz poznać pełną ofertę Centrum Zrównoważonej Gospodarki, kliknij.

    Więcej o ochronie danych osobowych

    Nasz ekspert:

    Szymon Szkudelski

    Tel.: +48 607 802 424

    Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Centrum Zrównoważonej Gospodarki, ul. Jana Pawła II 14, 61 – 139 Poznań