WRÓĆ DO OBSZARU MASZYN ROLNICZYCH I LEŚNYCH

Wynalazek pn. „Zautomatyzowany zespół magazynująco-pobierający sadzonki, zwłaszcza mobilnego automatu do sadzenia drzew z zakrytym systemem korzeniowym” (P.439795)

Opis:

Zautomatyzowany zespół magazynująco-pobierający sadzonki posiada, pomiędzy układem magazynowania sadzonek a podzespołem buforowego magazynku, zespół manipulatora. Stanowi on zespół chwytaków (np. pneumatycznych) zamocowanych do ramki z prowadnicami i układem napędowym stanowiących mechanizm wyciągania sadzonek z kasety i ich przemieszczania.

Układ magazynowania sadzonek stanowi stół podawczy z kasetami z sadzonkami, natomiast podzespół buforowego magazynku składa się z układu tulei przemieszczanych za pomocą przenośnika łańcuchowego. Pod tulejami znajduje się płyta ślizgowa z otworem, w osi którego znajduje się wlot rury kostura sadzącego.

Technologia zautomatyzowanego zespołu magazynująco-pobierającego może znaleźć zastosowanie np. w urządzeniach wykorzystywanych do sadzenia drzew.

Korzyści dla odbiorcy:

  • zwiększenie wydajności procesu sadzenia drzew z zakrytym systemem korzeniowym,
  • ograniczenie ilości osób potrzebnych do realizacji procesu,
  • możliwość zastosowania technologii w połączeniu z urządzeniami mobilnymi,
  • możliwość zastosowania technologii do sadzenia zarówno drzew liściastych jak i iglastych.

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego RP zarejestrowane pod numerem P.439795 z dnia 9 grudnia 2021 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu i Uniwersytetowi Rolniczemu im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Osoba kontaktowa

Marek Szychta

Główny specjalista ds. konstrukcji maszyn rolniczych i leśnych
Grupa Badawcza Konstrukcji

Tel.:+48 514 796 358

E-mail:marek.szychta@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl