Wynalazek pn. „Sposób kształtowania cienkościennych profili o zmiennym przekroju i urządzenie do kształtowania cienkościennych profili o zmiennym przekroju” (P.428361)
Opis:
Przedmiotem wynalazku jest sposób kształtowania cienkościennych profili o zmiennym przekroju i urządzenie do kształtowania cienkościennych profili o zmiennym przekroju, zwłaszcza do wytwarzania wyrobów w postaci dyfuzorów o przekroju stożkowo rozszerzającym się, mających zastosowanie m.in. jako elementy konstrukcji samochodu w przemyśle motoryzacyjnym i transporcie, ze szczególnym uwzględnieniem lotnictwa. Zastosowanie dyfuzorów może mieć miejsce przy kształtowaniu elementów do budowy silników lotniczych. Zadaniem wynalazku jest wskazanie takiego sposobu kształtowania cienkościennych profili o zmiennym przekroju, który umożliwiłby wprowadzenie wstępnych naprężeń rozciągających w kształtowanym profilu w trakcie procesu gięcia z jednoczesnym podgrzewaniem laserem miejsca odkształcanego oraz opracowanie konstrukcji urządzenia do realizacji tego sposobu.
Korzyści dla odbiorcy:
- możliwość zmniejszenia ilość operacji technologicznych poprzez zastosowanie nowego rozwiązania,
- możliwość wykonania detali z jednego elementu, a nie jak dotychczas z dwóch (dotyczy dyfuzorów w silnikach),
- zwiększenie jakości wyrobu poprzez równomierny rozkład temperatury w miejscu gięcia kształtowanego profilu, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie jego plastyczności.
Stan ochrony prawnej:
Technologię stanowi zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego RP zarejestrowane pod numerem P.428361 z dnia 27 grudnia 2018 roku.
Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.
Osoba kontaktowa
Tomasz Gądek
Lider obszaru ds. kształtowania objętościowegoGrupa Badawcza Inżynierii Mechanicznej
Tel.: +48 609 338 816