Warsztaty

Human robot interaction – jak wdrażać nowoczesne technologie, by ludzie pracowali efektywnie

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.

Human robot interaction (HRI) jest to obszar nauki, łączący naukowców i praktyków z różnych dziedzin: inżynierów, psychologów, projektantów, antropologów, socjologów, filozofów.  

Stworzenie udanej interakcji między człowiekiem a robotem wymaga międzydziedzinowego spojrzenia i kompetencji. Dynamicznie postępująca robotyzacja wpływa na konieczność podejmowania w badaniach zagadnień na przecięciu robotyki, inżynierii, interakcji człowiek-robot i informatyki. Roboty współpracujące muszą być wyposażone w zestaw umiejętności, które pozwolą im działać w bliskim kontakcie z człowiekiem, takich jak wyczuwanie obecności, rozumowanie i uczenie się. Z kolei człowiek musi być umieszczony w centrum starannego projektu, w którym należy również uwzględnić aspekty bezpieczeństwa i intuicyjnej interakcji fizycznej.  

Biorąc pod uwagę ostateczny cel, jakim jest płynna, podobna do ludzkiej i bezbłędna współpraca, należy zdawać sobie sprawę z konieczności uwzględnienia aspektów takich jak bezpieczeństwo, interakcja, fizyczność, poznanie, adaptacja, zaufanie, akceptacja i wiele innych.

Warsztaty poświęcone są tematyce współpracy człowieka z nowoczesnymi technologiami, w tym robotami i sztuczną inteligencją, w kontekście transformacji cyfrowej organizacji. Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat wpływu technologii na ludzi, organizacje oraz sposób zarządzania i budowania zespołów przyszłości. Udział w warsztatach jest bezpłatny. 

Cel

Celem warsztatów „Human–Robot Interaction – jak wdrażać nowoczesne technologie, by ludzie pracowali efektywnie” jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat współpracy człowieka z nowoczesnymi technologiami, w tym robotami i sztuczną inteligencją, w kontekście dynamicznych zmian technologicznych zachodzących w organizacjach. 

Uczestnicy poznają kluczowe zagadnienia związane z postawami ludzi wobec technologii, uczą się identyfikować czynniki wpływające na skuteczne wdrażanie innowacji oraz rozwijać kompetencje przyszłości niezbędne w środowisku pracy opartym na współdziałaniu ludzi i maszyn. Warsztaty mają charakter praktyczny i przygotowują do świadomego projektowania i zarządzania zmianą technologiczną, z uwzględnieniem potrzeb człowieka i organizacji. 

Program warsztatów:

Dojrzałość cyfrowa organizacji:

  • Sposoby badania dojrzałości cyfrowej  
  • Tworzenie planów zmian technologicznych  

Wdrażanie innowacji:

  • Etapy tworzenia innowacji  
  • Zarządzanie zmianą technologiczną  

Ludzkie postawy wobec technologii:

  • Idea human robot interaction – współpraca ludzi i technologii (robotów/sztucznej inteligencji)  
  • Czynniki wpływające na efektywną współpracę ludzi z nowoczesnymi technologiami  

Zarządzanie w firmach organizacjach wdrażających nowoczesne technologie:

  • Nowe sposoby zarządzania „zespołami technologicznymi”  
  • Kompetencje przyszłości (jak je rozwijać u pracowników)  

Terminy warsztatów

9 września 2025 r.
23 września 2025 r.
30 września 2025 r.
14 października 2025 r.
21 października 2025 r.
25 listopada 2025 r.
16 grudnia 2025 r.
13 stycznia 2025 r.
27 stycznia 2026 r.
24 lutego 2026 r.
17 marca 2026 r.
21 kwietnia 2026 r.
19 maja 2026 r.

Warsztaty odbywają się w siedzibie Łukasiewicz – PIT przy ul. Estkowskiego 6 w Poznaniu

Trener

mgr inż. Magdalena Morze

Starszy specjalista ds. human-robot interaction

Centrum Transformacji Cyfrowych Łukasiewicz – PIT

Ekspert ds. human robot interaction. W ramach doktoratu wdrożeniowego, przygotowywanego na Politechnice Poznańskiej, przeprowadziła badania naukowe, w firmach w Polsce, Wielkiej Brytanii i Australii, dotyczące metod zarzadzania zespołami ludzie-roboty. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych z obszaru HRI, szczególnie w kontekście: czynników wpływających na efektywną współpracę ludzi i robotów, wpływu robotyzacji na zmiany w sposobie działania firm i zarządzania zespołami. Badania w Australii zrealizowała w ramach stażu naukowego NAWA na University of Technology w Sydney, w Centre for Advanced Manufacturing – Australian Cobotics Centre. Autorka publikacji naukowych i popularnonaukowych z obszaru HRI. Certyfikowany trener biznesu, wykładowca akademicki. W ramach grantu naukowego przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki, bada potencjał wykorzystania robotów społecznych w usługach opieki nad osobami starszymi.