Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”.
Transformacja cyfrowa, obok zielonej transformacji, to kluczowy priorytet Unii Europejskiej. Zgodnie z polityką „Droga ku cyfrowej dekadzie” do 2030 r. celem jest m.in. wykwalifikowane cyfrowo społeczeństwo i wysoko wykwalifikowani profesjonaliści w dziedzinie cyfrowej.
Popularyzacja wiedzy na temat praktycznego wykorzystania tych zagadnień naukowych ma kluczowe znaczenie dla współczesnych społeczeństw, stojących przed wyzwaniem nieuniknionej transformacji cyfrowej. Wzrost świadomości na temat możliwości, płynących z ich zastosowania pozwoli organizacjom skuteczniej wdrażać zmiany i redukować ryzyko popełniania błędów, związanych z nieudanym wdrożeniem technologii w procesach.
Realizacja działań ujętych w niniejszym projekcie ma na celu również stymulowanie powstawania innowacyjnych przedsięwzięć, realizowanych przez organizacje we współpracy z jednostkami B+R oraz promocję polskiej ekspertyzy badawczej w obszarze technologii cyfrowych na arenie krajowej i międzynarodowej.
Modelowanie i symulacja procesów biznesowych są niezwykle istotne we wszystkich sytuacjach, gdzie potrzebujemy jednoznacznie przeanalizować, w jaki sposób wykonywana jest praca i jakie skutki może przynieść wdrożenie zmian w jej organizacji. Modele procesów są niezbędnym narzędziem dla specjalistów od doskonalenia procesów, pracowników departamentów organizacji, analityków biznesowych, kierowników projektów i wielu innych ról w organizacji.
Cyfrowy bliźniak procesu to wirtualny model procesu oparty na danych. Sama idea „digital twin” nie jest nowa. W 2019 r. koncepcja znalazła się na liście 10 strategicznych technologii, które znacząco pomagają usprawnić procesy decyzyjne w organizacjach. Cyfrowy bliźniak jest istotnym elementem Przemysłu 4.0.
Projekt “Cyfrowe bliźniaki” zakłada organizację cyklu warsztatów teoretyczno-praktycznych, przygotowujących Uczestników do samodzielnego wdrażania podejścia procesowego w swoich obszarach działalności zawodowej lub naukowej. Uczestnicy zapoznają się m.in. z założeniami międzynarodowego standardu BPMN 2.0., opisanego normą ISO/IEC 19510:2013. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Celem warsztatów „Modelowanie i symulacja procesów kluczem do transformacji cyfrowej” jest przekazanie uczestnikom wiedzy i umiejętności z zakresu tworzenia oraz wykorzystywania cyfrowych bliźniaków procesów biznesowych jako narzędzia wspierającego zarządzanie zmianą, optymalizację działań i podejmowanie decyzji w organizacjach.
Uczestnicy poznają podejście procesowe w zarządzaniu, nauczą się modelować i analizować przebieg procesów z wykorzystaniem standardu BPMN 2.0, a także dowiedzą się, jak wykorzystać cyfrowe odwzorowania rzeczywistych procesów do identyfikacji usprawnień i przewidywania skutków wdrożeń technologii. Warsztaty mają na celu przygotowanie uczestników do samodzielnego tworzenia i wykorzystywania cyfrowych bliźniaków, co stanowi ważny krok w kierunku świadomej i efektywnej transformacji cyfrowej organizacji.
1h
4h
3h
3h
5h
Organizator zapewnia:
Proponujemy udział w warsztatach z własnym laptopem, oferujemy jednak możliwość zapewnienia niezbędnego sprzętu komputerowego po zgłoszeniu potrzeby przez uczestnika.
19-20 czerwca 2025 r.
15-16 września 2025 r.
27-28 października 2025 r.
18-19 listopada 2025 r.
12-13. stycznia 2026 r.
23-24 lutego 2026 r.
13-14 kwietnia 2026 r.
11-12 maja 2026 r.
Warsztaty odbywają się w siedzibie Łukasiewicz – PIT przy ul. Estkowskiego 6 w Poznaniu
Lider obszaru – Kierownik Grupy Badawczej Transformacji Procesów
Centrum Transformacji Cyfrowych Łukasiewicz – PIT
Ekspert metodyczny ds. ustandaryzowanej analizy procesowej. Analityk, trener, autor metodyk oraz specjalista w zarządzaniu zmianą w procesach biznesowych. Posiada kompetencje tworzenia cyfrowych bliźniaków procesowych, implementacji rozwiązań opartych o wykorzystanie aplikacji tworzonych na platformach no-code oraz robotyzacji procesów. Autor metody szybkiej transformacji procesów informacyjno-decyzyjnych (BPRPM), bazującej na wieloletnim praktycznym doświadczeniu w digitalizacji organizacji.
Główny Specjalista – Zastępca Kierownika Grupy Badawczej Transformacji Procesów
Centrum Transformacji Cyfrowych Łukasiewicz – PIT
Ekspertka w obszarze analiz biznesowych i systemowych. Uczestniczka kilkudziesięciu projektów w obszarze transformacji cyfrowej. Posiada doświadczenie w obszarze edukacji i transferu wiedzy – jako autorka warsztatów i szkoleń, trener i nauczyciel akademicki. Specjalizacja obejmuje również wykorzystanie analiz procesowych w realizacji projektów, pozyskiwanych z funduszy europejskich.
Starszy specjalista – analityk procesów biznesowych – Grupa Badawcza Transformacji Procesów
Centrum Transformacji Cyfrowych Łukasiewicz – PIT
Ekspert w obszarze analiz biznesowych i systemowych. Doktorant w ramach dyscypliny: Nauki o zarządzeniu i jakości. Dziesięcioletnie doświadczenie w realizacji projektów dotyczących analizy biznesowej dla przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych, służby zdrowia, operatorów logistycznych, branży KEP, administracji publicznej oraz organizacji non-profit. Praktyczne umiejętności w zakresie modelowania procesów z wykorzystaniem standardu BPMN 2.0 oraz tworzenia modeli symulacyjnych procesów. Zainteresowania badawcze związane z narzędziami low-code i no-code oraz robotyzacją procesów.
Starszy specjalista – analityk procesów biznesowych – Grupa Badawcza Transformacji Procesów
Centrum Transformacji Cyfrowych Łukasiewicz – PIT
Ekspert w obszarze analiz biznesowych i systemowych. Współautor metodyki analizy biznesowej. Uczestnik projektów dot. transformacji cyfrowej na szczeblu krajowym i europejskim. Międzynarodowe doświadczenie w obszarze funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych oraz handlowych. Zainteresowania badawcze obejmują także obszar społecznej odpowiedzialności biznesu i zapobiegania marnotrawieniu żywności.
ul. Ewarysta Estkowskiego 6
61-755 Poznań
Centrala: +48 61 850 48 90
Sekretariat: +48 61 850 49 00
Fax: +48 61 852 63 76
e-mail: office@pit.lukasiewicz.gov.pl
e-mail: sprzedaz@pit.lukasiewicz.gov.pl