Wsparcie komercjalizacji Ultar

Projekt badawczo- rozwojowy: „Wsparcie komercjalizacji Ultar”

 

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
Projekt dofinansowany z dotacji celowej Prezesa Centrum Łukasiewicz

Akronim: Ultar
Okres realizacji: grudzień 2021 – marzec 2022

Dofinansowanie: 50 000 zł
Całkowita wartość: 50 000 zł

Ultar to system lokalizacji wewnątrzbudynkowej. Nowoczesna technologia jaką jest UWB (Ultra WideBand) pozwala na lokalizowanie znaczników z dokładnością do kilku centymetrów.  Jest to przełom w systemach wewnątrzbudynkowych.

Zespół Ultara buduje system, który jest tani i łatwy w implementacji docelowej. Telefon z aplikacją nawigującą wyraźnie ułatwi konsumentowi poruszanie się po budynkach użyteczności publicznej i nie będzie zmuszał do poznawania nowego urządzenia.

Dzisiaj UWB znaleźć można w telefonach iPhone i flagowych modelach Samsunga. Jednak przewidywania rozwoju rynku wskazują, że podobnie jak z technologią Bluetooth i WiFi, w następnej generacji telefonów trudno będzie znaleźć taki, który nie będzie miał na swoim pokładzie UWB. Przewidywany roczny wzrost wartości rynku w latach 2020 – 2025 plasuje się na poziomie 19,6 % rocznie.

Najważniejsze trzy elementy Ultara to kotwice UWB, znaczniki UWB i chmurowa aplikacja rozliczeniowo konfiguracyjna. Kotwice UWB to elementy, który zawsze są konieczne. W lokalizacji wewnątrzbudynkowej spełnia analogiczną funkcję jak satelity w GPS. Znacznikami UWB będą mogły być telefony lub specjalnie przez nas przygotowane urządzenia w postaci opaski, zawieszki lub breloczka. Chmurowa aplikacja będzie umożliwiała konfigurowanie systemu i prowadzenie rozliczeń między Ultarem a klientami.

Ultar ma wyraźną przewagę nad konkurencją. Po pierwsze Ultar będzie otwarty na komunikację ze znacznikami innych producentów. Dzięki temu łatwo będzie dołączyć nowy lokalizowany obiekt bez konieczności zakupy nowego urządzenia. Po drugie Ultar chce zapewniać usługę lokalizacji, a nie tylko infrastrukturę sprzętową. Dzięki temu wdrożenie będzie o wiele tańsze. Klient rozpoczynający współpracę z Ultarem będzie płacił abonament wielokrotnie niższy niż cena sprzętu konkurencji.

 

Skontaktuj się z nami