Deklaracja dostępności Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny (w skrócie Instytut) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Łukasiewicz – Poznańskiego Instytut Technologicznego.

  • Data publikacji strony internetowej: 31.10.2022 r.

  • Data ostatniej dużej aktualizacji: 10.05.2024 r.

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo niezgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Niezgodności wymieniono poniżej.

  • Na stronie istnieją elementy graficzne, które nie posiadają dostępnych cyfrowo treści alternatywnych.
  • Niektóre elementy filmowe, animowane i dźwiękowe przekazujące informacje nie posiadają opisu tekstowego wyjaśniającego co przedstawiają lub czego dotyczą.
  • Niektóre elementy serwisu posiadają zbyt niski kontrast ze względów estetycznych.

Najpóźniej do 31.05.2025 r. strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 23.05.2024 r.
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 28 marca 2025 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej oraz  powszechnie dostępne narzędzia do automatycznego wykrywania niektórych błędów dostępności cyfrowej.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Osobą do kontaktu w sprawach związanych z dostępnością tej strony internetowej jest Daniel Hoffmann. W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt drogą elektroniczną na adres: daniel.hoffmann@pit.lukasiewicz.gov.pl. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

Zgłaszając takie żądanie, podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • formę udostępnienia informacji alternatywnej (jeżeli zgłaszasz potrzebę jej otrzymania),
  • opis, na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, poinformujemy Cię o tym i podamy nowy termin (nie dłuższy niż 2 miesiące), do którego naprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy w dostępności cyfrowej. Jeżeli zapewnienie dostępności będzie niemożliwe, zaproponujemy Ci alternatywny sposób dostępu do informacji.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością cyfrową

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę. Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej. Ewentualną skargę złóż listownie lub mailowo do kierownictwa naszego Instytutu:

  • Rafał Cichy – Dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego
  • Estkowskiego 6, 61-755 Poznań
  • e-mail: cichy@pit.lukasiewicz.gov.pl

Masz również prawo poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Dostępność architektoniczna

Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny prowadzi podstawową działalność i obsługę interesantów w czterech lokalizacjach (6 budynkach) na terenie Poznania.

Dostępność architektoniczna budynku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, ul. Estkowskiego 6, 61-755 Poznań (główna siedziba Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego oraz siedziba Centrum Transformacji Cyfrowych):

Wejścia do budynku:
Do budynku prowadzą trzy wejścia:

  1. wejście główne – ul. Estkowskiego 6. Wejście nie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową;
  2. wejście B – ul. Szyperska. Wejście jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (platforma przyschodowa oraz winda);
  3. wejście przez Atrium – ul. Estkowskiego 6. Wejście jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (szerokie drzwi wejściowe, w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi, wewnątrz budynku, znajduje się winda umożliwiająca dostęp do wszystkich kondygnacji).

Dojazd i dostęp do budynku:
Do siedziby Instytutu przy ul. Estkowskiego 6 można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej. W przypadku dojazdu własnym środkiem transportu zalecany jest wjazd ulicą Szyperską, przy której wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Drzwi wejścia B otwierają się automatycznie, dalej na ścianie po prawej stronie od wejścia znajduje się platforma przyschodowa, a następnie winda umożliwiająca dostęp do wyższych kondygnacji budynku. Istnieje również możliwość wjazdu na parking podziemny znajdujący się pod budynkiem. Z parkingu na wszystkie wyższe kondygnacje budynku można dojechać windą. Winda jest wyposażona w barierki.

W przypadku korzystania z komunikacji publicznej w najmniejszej odległości od Instytutu znajduje się przystanek autobusowy „Małe Garbary” przy ulicy Estkowskiego (około 50 m od budynku)  lub przystanek tramwajowy „Małe Garbary” przy ulicy Małe Garbary (około 250 m od budynku).

Poruszanie się po budynku
Cały budynek posiada kontrolę dostępu, dlatego obowiązuje zasada, że goście od momentu wejścia do budynku poruszają się w asyście pracownika. W części B budynku, dzięki szerokim korytarzom, osoby na wózkach mogą się swobodnie poruszać, natomiast w części A budynku korytarze na drugim piętrze są stosunkowo wąskie. Wszystkie sale konferencyjne i pomieszczenia biurowe są przystosowane dla osób poruszających się na wózkach. Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na parterze po lewej stronie od wejścia B, oraz na trzecim piętrze w części A budynku (obok windy). Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Dostępność architektoniczna budynku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, ul. Jana Pawła II 14, 61-139 Poznań (siedziba Centrum Zrównoważonej Gospodarki):

Wejście do budynku:
Do budynku prowadzi wejście główne od strony ul. Jana Pawła II. Do wejścia prowadzą schody, przy których znajduje się długi, wygodny podjazd dla wózków.

Dojazd i dostęp do budynku:
Do siedziby Instytutu przy ul. Jana Pawła II 14 można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej. W przypadku dojazdu własnym środkiem transportu można skorzystać z parkingu, na którym wyznaczono jedno miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

W przypadku korzystania z komunikacji publicznej w najmniejszej odległości od Instytutu znajduje się przystanek tramwajowy „Baraniaka” przy ulicy Jana Pawła II.

Poruszanie się po budynku
Recepcja znajduje się bezpośrednio po lewej stronie od wejścia głównego. Dla osób poruszających się na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia znajdujące się na parterze. W budynku nie ma windy.

W budynku nie jest dostępna toaleta dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem (z wyłączeniem hali produkcyjnej).

 

Dostępność architektoniczna budynku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, ul. Winiarska 1, 60-654 Poznań (siedziba Centrum Badań Laboratoryjnych i Centrum Zrównoważonej Gospodarki):

Wejście do budynku:
Do siedziby Instytutu przy ul. Winiarskiej 1 prowadzi wejście główne, które nie jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, ponieważ prowadzą do niego schody bez podjazdu. Do budynku można dostać się również schodami znajdującymi się przy kancelarii – także bez podjazdu. Osoby poruszające się na wózku mogą wjechać na teren Instytutu od strony ul. Widnej, gdzie znajduje się automatyczna brama wjazdowa, obsługiwana przez pracowników kancelarii lub ochrony (domofon). Następnie, korzystając z pochylni dostępnej z poziomu terenu, zlokalizowanej z tyłu budynku, mogą dostać się do wnętrza obiektu.

Dojazd i dostęp do budynku:
Do siedziby Instytutu  przy ul. Winiarskiej 1 można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej. W przypadku dojazdu własnym środkiem transportu można skorzystać z parkingu bez wyznaczonych miejsc dla osób z niepełnosprawnością.

W przypadku korzystania z komunikacji publicznej w najmniejszej odległości od Instytutu znajduje się przystanek tramwajowy „Uniwersytet Przyrodniczy” przy ul. Winiarskiej.

Poruszanie się po budynku
W budynku znajduje się winda umożliwiająca osobom z niepełnosprawnością ruchową dostęp do wyższych kondygnacji. Winda wymaga ręcznej obsługi przez osobę upoważnioną.

W budynku nie ma toalet dla osób z niepełnosprawnością. Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

 

Dostępność architektoniczna budynku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, ul. Warszawska 181, 61-055 Poznań (siedziba Centrum Nowoczesnej Mobilności):

Wejście do budynku:
Wejście na teren Instytutu prowadzi przez portiernię.  Budynek główny (A) posiada dwa wejścia, które nie są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi (do wejść prowadzą schody). Wejścia do budynków B i C znajdują się na poziomie zero, ale nie posiadajś udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. 

Dojazd i dostęp do budynków:
Do siedziby Instytutu przy ul. Warszawskiej można dojechać samodzielnie lub środkami komunikacji publicznej. W przypadku dojazdu własnym środkiem transportu należy skręcić z ulicy Warszawskiej w ulicę Mogileńską. Można skorzystać z parkingu bez wyznaczonych miejsc dla osób z niepełnosprawnością.

W przypadku korzystania z komunikacji publicznej w najmniejszej odległości od Instytutu znajduje się przystanek tramwajowy „Mogileńska” przy ulicy Mogileńskiej.

Poruszanie się po budynkach
W  żadnym z budynków nie ma windy. Toalety w budynkach nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Do budynków i ich pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Informacje dotyczące działalności Instytutu są dostępne na stronie internetowej https://pit.lukasiewicz.gov.pl/ oraz https://bip.pit.lukasiewicz.gov.pl/.  Z Instytutem można komunikować się za pośrednictwem poczty elektronicznej (office@pit.lukasiewicz.gov.pl) lub Elektronicznej Skrzynki Podawczej (adres ePUAP skrzynki: /LukasiewiczPIT/SkrytkaESP). Osoba uprawniona ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej w kontaktach z Łukasiewicz – PIT. Instytut nie zapewnia dostępu do tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika w zakresie PJM, SJM i SKOGN. W obiektach Instytutu nie zainstalowano pętli indukcyjnych ani innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących, nie są w nich również dostępne oznaczenia w alfabecie Braille’a  ani oznaczenia kontrastowe dla osób niewidomych i słabowidzących. Instytut nie zapewnia w swoich budynkach informacji (w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy) na temat rozkładu pomieszczeń.