Wynalazek pn. „Zespół wysięgnika roboczego, zwłaszcza rolniczego pojazdu gąsienicowego przeznaczonego do pracy w terenie wodno-błotnym” (Pat.220264/P.398042)
Opis:
Wynalazek dotyczy zespołu wysięgnika roboczego, zasadniczo rolniczego pojazdu gąsienicowego przeznaczonego do pracy w terenie wodno-błotnym.
W parkach narodowych i krajobrazowych prowadzi się prace związane z zahamowaniem sukcesji roślinności na terenach wodno-błotnych i przywróceniem terenów lęgowych ginącym gatunkom ptaków. Rokrocznie prowadzi się koszenie traw i trzcinowisk, a skoszoną biomasę trzeba wywieźć do buforowych magazynów, a stąd dalej np. do wytwórni kompostu. W Polsce do tego typu prac używa się adaptowanych ratraków, które zaprojektowane są do poruszania się po śnieżnym terenie i przygotowania stoków zjazdowych i tras narciarskich. Pojazdy te nie są przystosowane do pływania i prowadzenia prac na różnego rodzaju ciekach wodnych.
Zespół wysięgnika roboczego charakteryzuje się tym, że specjalna rama, złożona jest z dwóch połączonych ze sobą boków, które stanowią konstrukcję wsporczą dla przenośnika oraz dla szybkosprzęgu narzędzi. Przenośnik umożliwia transport różnego typu materiałów tj. traw, trzcin, wodorostów oraz rozdrobnionych kawałków krzaków, gałęzi czy drzewek. Montowany może być do specjalnego przeznaczenia pojazdu gąsienicowego umożliwiającego ruch w trudnym, błotnistym terenie.
Korzyści dla odbiorcy:
- ułatwione usuwanie niepożądanej roślinności z terenów wodno-błotnych
- montaż układu na pojeździe przeznaczonym do poruszania w trudnym terenie
Stan ochrony prawnej:
Technologię stanowi patent Pat.220264 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 7 lutego 2012 roku.
Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.
Osoba kontaktowa
Tomasz Szulc
Główny specjalista – Kierownik Sekcji Rozwoju Maszyn Rolniczych i Leśnych, Grupa Badawcza KonstrukcjiTel.: +48 784 638 264