Wynalazek pn. „Zespół napędu pomocniczego poduszkowca, zwłaszcza rolniczego poduszkowcowego nośnika narzędzi” (Pat.224366/P.396719)
Opis:
Przedmiotem wynalazku jest zespół napędu pomocniczego poduszkowca, zwłaszcza rolniczego poduszkowcowego nośnika narzędzi.
Rozwiązanie według wynalazku istotnie zmniejsza ryzyko utknięcia poduszkowca na przeszkodzie i ułatwia poruszanie się w trudnym terenie co uzyskuje się poprzez wspomaganie ruchu postępowego poduszkowca, zwłaszcza rolniczego poduszkowcowego nośnika narzędzi, w sytuacji, gdy siła ciągu śmigła głównego uniemożliwia dalszy ruch pojazdu w terenie, lub w sytuacji, gdy z powodu ukształtowania terenu pojawiają się trudności w utrzymaniu żądanego kierunku lotu. Zespół napędu pomocniczego poduszkowca umożliwia także łatwiejsze pokonywanie niewielkich przeszkód terenowych, ułatwia wycofanie się z terenu, w którym z powodu nierówności terenu, zbyt gęstej trawy porastającej teren kępami, czy też nadmiernego pochylenia terenu praca poduszkowca nie jest możliwa.
Korzyści dla odbiorcy:
- ułatwione poruszanie się poduszkowca w trudnym terenie,
- podczas pracy rolniczego poduszkowcowego nośnika narzędzi na ciekach wodnych porośniętych wodorostami zastosowanie pomocniczego napędu według konstrukcji zmniejsza niebezpieczeństwo zaczepienia roślin o dno kadłuba i tym samym zmniejsza opory kadłuba poruszającego się po cieku wodnym, czy też terenie wodno-bagiennym,
- niewielki docisk gąsienicy, która porusza się po podłożu korzystnie stabilizuje kierunek lotu rolniczego poduszkowcowego nośnika narzędzi podczas jego pracy w trudniejszym terenie,
- zastosowanie dodatkowego napędu gąsienicowego, który oddalony jest na całą długość kadłuba od śmigła napędu głównego ułatwia sterowanie i utrzymanie kierunku ruchu poduszkowca w trudnym terenie.
Stan ochrony prawnej:
Technologię stanowi patent Pat.224366 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 21 października 2011 roku.
Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.
Osoba kontaktowa
Tomasz Szulc
Główny specjalista – Kierownik Sekcji Rozwoju Maszyn Rolniczych i Leśnych, Grupa Badawcza KonstrukcjiTel.: +48 784 638 264