Wynalazek pn. „Urządzenie do wytwarzania wysoko zagęszczonych brykietów z roślin źdźbłowych i /lub łodygowych, zwłaszcza zaczepiane do ciągnika” (Pat.219099/P.398864)
Opis:
Przedmiotowa technologia polega na wytwarzaniu wysoko zagęszczonych brykietów z roślin źdźbłowych i lub łodygowych. Jest realizowana przez zaczepiane do ciągnika urządzenie, przeznaczone do pracy bezpośrednio na polu. Cykl technologiczny obejmuje podebranie ściętego i niepociętego materiału roślinnego, jego zagęszczenie, ukształtowanie brykietu w formie wałka bez końca, pocięcie na brykiety na odcinki o standardowych długościach, podawanie i załadunek wytworzonych brykietów na skojarzony środek transportu kołowego lub do zawieszonego worka typu big-bag. Maszna służy do produkcji brykietu, który może być stosowany jako OŹE lub jako odstresowująca zabawka dla młodych zwierząt hodowlanych. Technologia jest realizowana bezpośrednio na polu, a brykietowany materiał (słoma szara, siano, roślinność z nieużytków) musi być przesuszony i nie może być pocięty, rozdrobniony. Dla zwiększenia trwałości brykiet może być owijany cienkim, naturalnym sznurkiem.
Korzyści dla odbiorcy:
- samodzielna produkcja brykietów bezpośrednio na polu z różnych materiałów słomiastych i trawisto-zielnych;
- możliwość gromadzenia w brykietów w różny sposób na przyczepie lub w workach;
- niewielkie zapotrzebowanie mocy;
- regulacja długości brykietu dostosowująca go do sposobu wykorzystania.
Stan ochrony prawnej:
Technologię stanowi patent Pat.219099 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 17 kwietnia 2012 roku.
Prawa majątkowe do wynalazku przysługują Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu i Protech Sp. z o.o.
Osoba kontaktowa
Florian Adamczyk
Lider obszaru ds. eksploatacji maszyn rolniczychGrupa Badawcza Konstrukcji
Tel.: +48 507 794 069