WRÓĆ DO OBSZARU MASZYN ROLNICZYCH I LEŚNYCH

Wynalazek pn. „Urządzenie do przemieszczania narzędziowych modułów w obrębie skrzyni ładunkowej gąsienicowej przyczepy do transportu biomasy” (Pat.234441/P.418752)

Opis:

Wynalazek obejmuje urządzenie do przemieszczania narzędziowych modułów w obrębie skrzyni ładunkowej gąsienicowej przyczepy do transportu biomasy. Moduł ten mocowany jest na przyczepie pojazdu gąsienicowego służącego do transportu biomasy, który to pojazd jest przeznaczony do prowadzenia zabiegów ochronnych, najczęściej do okresowego koszenia traw i trzcin oraz usuwania niepożądanej roślinności z terenów wodno-błotnych.

Zasadniczą część urządzenia stanowi ręcznie przesuwana mini-suwnica, która składa się z dźwigara wspartego kołami na belce górnej ściany bocznej, przy czym na końcu belki górnej jest zamocowany specjalny uchwyt dla mocowania czopa tylnej ściany, przy czym dźwigar stanowi jednocześnie zbiornik sprężonego powietrza dla siłowników, które z jednej strony są przytwierdzone obejmami do dźwigara, a z drugiej strony są zakończone zaczepami dla uchwytów narzędziowych modułów lub wsporczej ramy modułu rozdrabniacza wspartej nogami na podłużnicy skrzyni ładunkowej; dodatkowo na zbiorniku są zamocowane gniazda szybkozłączy dla sprężarki głównego pojazdu gąsienicowego oraz gniazda szybkozłączy dla sterującego zaworu i pneumatycznych przewodów siłowników.

Urządzenie do przemieszczania narzędziowych modułów w obrębie skrzyni ładunkowej gąsienicowej przyczepy według wynalazku eliminuje takie niedogodności jak: brak możliwości rozładunku modułów narzędziowych w terenie nieutwardzonym, brak konieczności poruszania się zestawu gąsienicowego po utwardzonych drogach, brak nadmiernego zużycia ostróg w gąsienicach pojazdu.

Korzyści dla odbiorcy:

  • umożliwienie rozładunku modułów narzędziowych w trudnym terenie,
  • brak konieczności poruszania się pojazdu gąsienicowego po drogach utwardzonych,
  • spowolnione tempo zużycia ostróg gąsienicowych.

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi patent Pat.234441 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 19 września 2016 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.

Osoba kontaktowa

Tomasz Szulc

Główny specjalista – Kierownik Sekcji Rozwoju Maszyn Rolniczych i Leśnych, Grupa Badawcza Konstrukcji

Tel.:+48 784 638 264

E-mail:tomasz.szulc@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl