WRÓĆ DO OBSZARU TECHNOLOGII DREWNA

Wynalazek pn. „Środki do ochrony przed grzybami i algami oraz sposoby ochrony drewna przed grzybami i algami przy użyciu tych środków” (Pat.226089/P.399736)

Opis:

Przedmiotem wynalazku są nowoczesne, przyjazne dla środowiska środki grzybobójcze i algobójcze oraz sposoby ochrony drewna przed grzybami powodującymi rozkład brunatny, biały i szary, a także przed grzybami strzępkowymi zwłaszcza pleśniowymi, siniznowymi oraz algami. Środki te mogą być stosowane zarówno do zabezpieczania powierzchniowego jak i metodą ciśnieniową.

Proponowane środki do ochrony drewna iglastego i liściastego przed grzybami i algami, charakteryzują się bardzo silnymi właściwościami penetracyjnymi w drewno do 1,6 razy głębiej niż znane środki, a współczynnik wymywania z drewna jest do 50% mniejszy niż znanych halogenków amoniowych. Cechą charakterystyczną tych środków jest też bardzo niska agresywność korozyjna w stosunku do stali. Charakteryzują się szerokim spektrum działania, przeznaczone są do zabezpieczania drewna użytkowego zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz w 1-4 klasie użytkowania (zagrożenia atakiem biologicznym).

Korzyści dla odbiorcy:

  • możliwość uzyskania skutecznej ochrony przed deprecjacją i degradacją drewna przy zastosowaniu niskich stężeń nowych środków,
  • uzyskanie środków ochronnych głęboko penetrujących drewno, umożliwiających eksploatację zabezpieczonego drewna w 4 klasie użytkowania, w kontakcie z gruntem,
  • uzyskanie zabezpieczenia drewna przeciw grzybom rozkładającym drewno, pleśniowym i algom,
  • dobry efekt utrwalenia środków w drewnie,
  • możliwość wykorzystania do zabezpieczania innych materiałów podatnych na porastanie i rozkład przez mikroorganizmy.

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi patent Pat.226089 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 1 lipca 2012 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.

Osoba kontaktowa

Anna Stangierska

Starszy specjalista ds. analityki chemicznej
Laboratorium Badań Środowiskowych

Tel.:+48 61 84 92 444

E-mail:anna.stangierska@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl