Wynalazek pn. „Sposób transmisji ciepła powstającego przy produkcji wyrobów rolno-spożywczych, zwłaszcza żywności, do surowców” (Pat.235820/P.416164)
Opis:
Przedmiotem technologii jest sposób transmisji ciepła powstającego przy produkcji wyrobów rolno-spożywczych, zwłaszcza żywności, do surowców. Istnieje potrzeba zmniejszenia nakładów energetycznych na ogrzanie surowców służących do produkcji oraz chłodzenie otrzymywanych wyrobów rolno-spożywczych, w szczególności produktów spożywczych. W ramach proponowanej technologii ciepłem powstającym w zbiorniku podczas produkcji gotowego wyrobu ogrzewa się płyn w wymienniku ciepła np. wodę w zbiorniku buforowym. Z tego zbiornika zasila się obiegiem zamkniętym płyn do pompy ciepła, a z powrotem płyn schłodzony wraca do zbiornika. Natomiast pompą ciepła zasila się ciepłem, w obiegu zamkniętym zbiornik, z którego obiegiem zasila się wymiennik ciepła, który ogrzanym się powietrzem, przez wentylator, podgrzewa zbiorni z surowcem do produkcji. Zastosowanie pompy umożliwia przeniesienie energii cieplnej na surowiec ze źródeł niskotemperaturowych nawet przy niedużych różnicach temperatur występujących przy produkcji wyrobów rolno-spożywczych. Wykorzystanie w takiej sytuacji wyłącznie wymienników ciepła jest nieopłacalne lub niemożliwe.
Korzyści dla odbiorcy:
- możliwość ekonomicznego i ekologicznego wykorzystania ciepła z produkcji, przetwórstwa do tej pory uważanego za odpadowe;
- uzyskiwanie, przy niskich różnicach temperatur, bardzo wysokiej sprawności pompy ciepła;
- optymalizowanie własnych procesów predykcyjnych;
- zmniejszenie kosztów dawności firmy.
Stan ochrony prawnej:
Technologię stanowi patent Pat.235820 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 17 lutego 2016 roku.
Prawa majątkowe do wynalazku przysługują: Bastik Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu i Instytutowi Technologiczno-Przyrodniczemu w Falentach.
Osoba kontaktowa
Florian Adamczyk
Lider obszaru ds. eksploatacji maszyn rolniczychGrupa Badawcza Konstrukcji
Tel.: +48 507 794 069