WRÓĆ DO OBSZARU MASZYN ROLNICZYCH I LEŚNYCH

Wynalazek pn. „Sekcja robocza do pasowej uprawy gleby i wysiewu nawozów” (Pat.222932/P.408166)

Opis:

Agregaty do pasowej uprawy gleby składają się z szeregu elementów roboczych, które tworzą sekcje przygotowujące wąskie pasy gleby pod wysiew nasion roślin uprawianych w rzędach o szerokim rozstawie.

Dzięki wynalazkowi zmodernizowano konstrukcję sekcji roboczej z krojem tarczowym, obrotowymi gwiazdami palcowymi, z zębem z przewodem wysiewającym nawóz, obrotowymi tarczami talerzowymi, wałem strunowym, które są połączone z korpusem wyposażonym w koła jezdne. Sekcja robocza według wynalazku nie zapotrzebuje energii z wału odbioru mocy z ciągnika ciągnącego agregat, wszystkie elementy wykorzystują energię bierną.

Podczas uprawy kola jezdne dociskają resztki pożniwne do powierzchni pola ułatwiając ich rozcięcie krojem tarczowym. Obrotowe gwiazdy palcowe odkładają rozcięte resztki pożniwne na boki i oczyszczają powierzchnię pola przed zębem. Ząb wyposażony w stopę zwiększającą szerokość spulchnienia gleby i osłaniającej wylot rurkowego przewodu spulchnia glebę na głębokość ustaloną kołami jezdnymi i wałem strunowym. Rurkowy przewód wysiewa nawóz pod warstwą spulchnionej gleby. Obrotowe tarcze talerzowe nagarniają wypiętrzoną na powierzchni glebę za ząb, a wał strunowy kruszy i dociska ją. Resor amortyzuje uderzenia kamieni powodując lekkie odchylenie zęba, obrotowych tarcz talerzowych i wału strunowego oraz szybki powrót do pełnego zagłębienia zęba po ominięciu przeszkody.

Korzyści dla odbiorcy:

  • brak konieczności dostarczania dodatkowej energii do agregatu za pośrednictwem wału odbioru mocy,
  • głębokie spulchnianie gleby bez jej nadmiernego wypiętrzania,
  • możliwość aplikacji nawozów w szerokim zakresie głębokości,
  • zmniejszone opory robocze podczas pracy narzędzia.

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi patent Pat.222932 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 9 maja 2014 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.

Osoba kontaktowa

Tomasz Szulc

Główny specjalista – Kierownik Sekcji Rozwoju Maszyn Rolniczych i Leśnych, Grupa Badawcza Konstrukcji

Tel.:+48 784 638 264

E-mail:tomasz.szulc@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl