Wynalazek pn. „Samojezdny automat do leśnych prac odnowieniowych, zwłaszcza zalesiania terenów porolnych i rekultywowanych” (P.439797)
Opis:
Technologia dotyczy samojezdnego automatu do sadzenia drzew, zwłaszcza na terenach porolniczych i rekultywowanych.
Podwozie automatu stanowi rama z aktywnym układem jezdnym, natomiast do niej mocowany jest zespół roboczy do sadzenia drzew z kosturem oraz zautomatyzowany zespół magazynująco-pobierający sadzonki.
Aktywny układ jezdny składa się z czterech skrętnych kół, gdzie każde z nich zamocowane jest do ramy za pomocą czterech podwójnych wahaczy. Ponadto każde z kół posiada własny napęd, siłownik skrętu oraz siłownik unoszenia.
Zautomatyzowany zespół magazynująco-pobierający sadzonki składa się z magazynu sadzonek, zespołu manipulatora, magazynku buforowego oraz magazynu pustych kaset po sadzonkach.
Automat w poszczególnych miejscach korzysta z napędów hydraulicznych, pneumatycznych oraz elektrycznych. Zastosowanie odbiornika GPS pozwala na uzyskanie pełnej automatyzacji procesu wysadzania sadzonek.
Korzyści dla odbiorcy:
- Możliwość sadzenia drzew na rekultywowanych terenach leśnych i porolnych, w tym na terenach pochyłych,
- Duże możliwości pokonywania wysokich przeszkód,
- Możliwość zastosowania zarówno w przypadku sadzenia drzew liściastych, iglastych oraz naprzemiennego sadzenia drzew różnych gatunków,
- Możliwość pełnej automatyzacji procesu sadzenia, a przez to ograniczenie udziału człowieka do minimum.
Stan ochrony prawnej:
Technologię stanowi zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego RP zarejestrowane pod numerem P.439797 z dnia 9 grudnia 2021 roku.
Prawa majątkowe do wynalazku przysługują: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu i Uniwersytetowi Rolniczemu im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Osoba kontaktowa
Marek Szychta
Główny specjalista ds. konstrukcji maszyn rolniczych i leśnychGrupa Badawcza Konstrukcji
Tel.: +48 514 796 358