WRÓĆ DO OBSZARU MASZYN ROLNICZYCH I LEŚNYCH

Wynalazek pn. „Maszyna do rozdrabniania karp korzeniowych wierzby oraz krzewów i młodych drzew” (Pat.229320/P.415825)

Opis:

Przedmiotem technologii jest maszyna do rozdrabniania karp korzeniowych wierzby oraz krzewów i młodych drzew, zwłaszcza pozostałych po wieloletniej plantacji wierzby uprawianej na cele energetyczne, a także plantacji krzewów owocowych, młodych drzewek owocowych oraz likwidacji krzewów podczas pielęgnacji terenów zielonych. Dotychczas likwidację plantacji wierzby uprawianej na cele energetyczne lub krzewów owocowych przeprowadzano poprzez rozdrabnianie maszynami stosowanymi do prac w leśnictwie, które charakteryzują się dużymi szerokościami roboczymi, znacznym zapotrzebowaniem mocy i niewielkimi głębokościami pracy. Rozdrobnione w ten sposób karpiny i korzenie zostają zmieszane z glebą i podlegają dalszym zabiegom uprawowym. Maszna posiada osadzone obrotowo w tulejach głowice rozdrabniające rozmieszczone równolegle względem siebie i pracujące w płaszczyźnie pionowej. Głowice rozdrabniające są wyposażone w obrotowe wirniki w postaci walcowego cylindra pracującego w płaszczyźnie pionowej, posiadającego na obwodzie osadzone symetrycznie promieniowe ramiona ułożone względem siebie w poziomych rzędach usytuowanych równolegle do siebie, zakończone uchwytami nożowymi z przykręcanymi nożami rozdrabniającymi, a końce obrotowych głowic rozdrabniających posiadają kształtowe części zagłębiające z ustawionymi pod odpowiednim kątem natarcia nożami zagłębiającymi.

Korzyści dla odbiorcy:

  • możliwość rzędowej likwidacji plantacji wierzby energetycznej i innych podobnych krzewów;
  • wysoka skuteczność i efektywność działania średnia ilość odrostów wierzby po zabiegu nie przekracza 10 %;
  • możliwość prowadzenia zabiegów uprawowych po jednym przejeździe maszyny i okresie karencji potrzebnym do wysuszenia rozdrobnionych części wegetatywnych wierzby.

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi patent Pat.229320 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 18 stycznia 2016 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu, Uniwersytetowi Rolniczemu im. Hugona Kołłątaja w Krakowie i Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu Promar Sp. z o.o.


Osoba kontaktowa

Florian Adamczyk

Lider obszaru ds. eksploatacji maszyn rolniczych
Grupa Badawcza Konstrukcji

Tel.: +48 507 794 069

E-mail: florian.adamczyk@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl