Wynalazek pn. „Bijak rolniczy” (Wp.29984/Rp.27579)
Opis:
Przedmiotem wzoru przemysłowego jest bijak, a jego nowy i indywidualny charakter wynika z nadanego mu kształtu. Jest rezultatem procesu konwersji materiałowo – technologicznej uwzględniającego charakterystykę polskiego sektora odlewniczego. Jego geometria jest jednocześnie rezultatem zaawansowanych obliczeń wytrzymałościowych, analiz inżynierskich w zakresie odlewnictwa oraz wymogów funkcjonalnych. Został zaprojektowany jako zamiennik bijaków kutych i pasuje do wybranych modeli lekkich kosiarek bijakowych. Jest znakomitą alternatywą dla wyrobów oryginalnych jak i oferowanych na polskim rynku części zamiennych, m.in. bijaka RM-64. Jego najpopularniejsze aplikacje to trawa, ścierniska, gałęzie, krzaki i krzewy.
Korzyści dla odbiorcy:
- Geometria wyrobu zoptymalizowana dla technologii odlewania,
- Zwiększona wytrzymałość i odporność na uszkodzenia udarowe,
- Kształt redukujący osadzanie się resztek biomasy i gleby,
- Zminimalizowane ryzyko powstawania pęknięć o charakterze zmęczeniowym,
- Ograniczanie ryzyka uszkodzenia wału mocującego bijaki w mulczerach,
- Pasuje do popularnych w Polsce lekkich kosiarek bijakowych.
Stan ochrony prawnej:
Prawo wyłączne stanowi wzór przemysłowy Rp.27579 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 15 lutego 2021 roku.
Prawa majątkowe do wzoru przemysłowego przysługują: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowskiemu Instytutowi Technologicznemu.
Osoba kontaktowa
Dorota Kapcińska-Popowska
Główny specjalista ds. inżynierii powierzchni i tribologiiSekcja Rozwoju Materiałów Inżynierskich
Tel.: +48 504 715 591