WRÓĆ DO OBSZARU MASZYN ROLNICZYCH I LEŚNYCH

Wynalazek pn. „Bijak młotkowy mulczarki i sposób jego wykonania” (P.431587)

Opis:

Przedmiotem wynalazku jest bijak młotkowy i sposób jego wykonania. Jest to narzędzie robocze kosiarki bijakowej połączone śrubowo z wałem kosiarki za pomocą szekli i jego zadaniem jest koszenie wraz z rozdrabnianiem międzyplonów skoszonej trawy, chwastów, łodyg i żywopłotów. Bijak są najbardziej zużywającą się grupą elementów roboczych mulczerów. Bijak wykonuje się metodą odlewania precyzyjnego z wykorzystaniem staliwa niskostopowego trudnościeralnego o specjalnie dobranym składzie oraz poddaje się specjalnie dobranej obróbce cieplnej. Jego geometria jest jednocześnie rezultatem zaawansowanych obliczeń wytrzymałościowych, analiz inżynierskich w zakresie odlewnictwa oraz wymogów funkcjonalnych. Został zaprojektowany jako zamiennik bijaków spawanych i pasuje do wybranych modeli lekkich mulczerów i kosiarek bijakowych. Jest znakomitą alternatywą dla wyrobów oryginalnych jak i oferowanych na polskim rynku części zamiennych, m.in. bijaka RM-806. Jego głównym obszarem zastosowań jest branża ogrodnicza, komunalna i sadownicza.

Zastosowanie bijaków młotkowych według wynalazku w istotny sposób poprawia jakość pracy, wydłuża trwałość elementów roboczych, skraca przestoje związane z wymianą narzędzi i tym samym zwiększa ekonomikę procesu mulczowania.

Korzyści dla odbiorcy:

  • Geometria wyrobu zoptymalizowana dla technologii odlewniczych,
  • Poprawa właściwości wytrzymałościowych,
  • Zwiększona odporność na zużycie,
  • Poprawa kinematyki odbijania się cząstek gleby i materii organicznej w czasie pracy,
  • Ograniczanie ryzyka uszkodzenia wału mocującego bijaki w mulczerach,
  • Mniejsze zapotrzebowanie na materiał w procesie produkcji bijaków,
  • Ograniczenie energochłonności procesu produkcji,
  • Wyższa precyzja i powtarzalność produkcji.

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego RP zarejestrowane pod numerem P.431587 z dnia 23 października 2019 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowskiemu Instytutowi Technologicznemu.

Osoba kontaktowa

Dorota Kapcińska-Popowska

Główny specjalista ds. inżynierii powierzchni i tribologii
Sekcja Rozwoju Materiałów Inżynierskich

Tel.:+48 504 715 591

E-mail:dorota.kapcinska@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl