Wynalazek pn. „Bijak młotkowy mulczarki i sposób jego wykonania” (P.431587)
Opis:
Przedmiotem wynalazku jest bijak młotkowy i sposób jego wykonania. Jest to narzędzie robocze kosiarki bijakowej połączone śrubowo z wałem kosiarki za pomocą szekli i jego zadaniem jest koszenie wraz z rozdrabnianiem międzyplonów skoszonej trawy, chwastów, łodyg i żywopłotów. Bijak są najbardziej zużywającą się grupą elementów roboczych mulczerów. Bijak wykonuje się metodą odlewania precyzyjnego z wykorzystaniem staliwa niskostopowego trudnościeralnego o specjalnie dobranym składzie oraz poddaje się specjalnie dobranej obróbce cieplnej. Jego geometria jest jednocześnie rezultatem zaawansowanych obliczeń wytrzymałościowych, analiz inżynierskich w zakresie odlewnictwa oraz wymogów funkcjonalnych. Został zaprojektowany jako zamiennik bijaków spawanych i pasuje do wybranych modeli lekkich mulczerów i kosiarek bijakowych. Jest znakomitą alternatywą dla wyrobów oryginalnych jak i oferowanych na polskim rynku części zamiennych, m.in. bijaka RM-806. Jego głównym obszarem zastosowań jest branża ogrodnicza, komunalna i sadownicza.
Zastosowanie bijaków młotkowych według wynalazku w istotny sposób poprawia jakość pracy, wydłuża trwałość elementów roboczych, skraca przestoje związane z wymianą narzędzi i tym samym zwiększa ekonomikę procesu mulczowania.
Korzyści dla odbiorcy:
- Geometria wyrobu zoptymalizowana dla technologii odlewniczych,
- Poprawa właściwości wytrzymałościowych,
- Zwiększona odporność na zużycie,
- Poprawa kinematyki odbijania się cząstek gleby i materii organicznej w czasie pracy,
- Ograniczanie ryzyka uszkodzenia wału mocującego bijaki w mulczerach,
- Mniejsze zapotrzebowanie na materiał w procesie produkcji bijaków,
- Ograniczenie energochłonności procesu produkcji,
- Wyższa precyzja i powtarzalność produkcji.
Stan ochrony prawnej:
Technologię stanowi zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego RP zarejestrowane pod numerem P.431587 z dnia 23 października 2019 roku.
Prawa majątkowe do wynalazku przysługują: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowskiemu Instytutowi Technologicznemu.
Osoba kontaktowa
Dorota Kapcińska-Popowska
Główny specjalista ds. inżynierii powierzchni i tribologiiSekcja Rozwoju Materiałów Inżynierskich
Tel.: +48 504 715 591