Wynalazek pn. „Agregat koszący, zwłaszcza dla pojazdu gąsienicowego pracującego na mokradłach w parkach narodowych” (Pat.231987/P.420773)
Opis:
Wynalazkiem jest agregat koszący, zwłaszcza dla pojazdu gąsienicowego pracującego na mokradłach w parkach narodowych, gdzie prowadzi się między innymi prace związane z zahamowaniem sukcesji roślinności na terenach wodno-błotnych i przywróceniem terenów lęgowych ginącym gatunkom ptaków. Prace prowadzone w trudnych wodno-błotnym terenach obejmują mechaniczne koszenie traw, trzcinowisk, przy czym skoszoną biomasę zaleca się pozostawić na okres jednego do dwóch tygodni w terenie, celem nie tyle przesuszenia pokosu, ale przede wszystkim wysiania nasion. Po tym okresie całą skoszoną biomasę powinno się zebrać i przewieźć do buforowych magazynów. W pracach tych stosuje się różnego typu pojazdy gąsienicowe.
Agregat koszący charakteryzuje się tym, iż pozwala uniknąć wielu niedogodności, które są efektem wykorzystywania do prowadzenia ww. prac urządzeń i narzędzi nieprzystosowanych ściśle do opisywanego zabiegu. Do niedogodności tych zaliczamy m. in. brak możliwości zebrania całości ściętej biomasy z powstałego pokosu, konieczność używania wielu różnych urządzeń, które podczas pracy ulegają zatrzymaniu, np. z powodu zapchania biomasą lub uszkodzeniu w wyniku przeciążenia.
Model CAD 3D agregatu koszącego, szczególnie dla pojazdu gąsienicowego pracującego na mokradłach w parkach narodowych
Korzyści dla odbiorcy:
- uproszczenie prac związanych z koszeniem biomasy, jej odpowiednim rozdrobnieniem i przemieszczaniem,
- zmniejszenie przestojów podczas pracy,
- mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia maszyny wskutek wykorzystania technologii ściśle przystosowanej do prowadzenia wskazanych prac.
Stan ochrony prawnej:
Technologię stanowi patent Pat.231987 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 8 marca 2017 roku.
Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.
Osoba kontaktowa
Marek Szychta
Główny specjalista ds. konstrukcji maszyn rolniczych i leśnychGrupa Badawcza Konstrukcji
Tel.: +48 514 796 358