WRÓĆ DO OBSZARU MASZYN ROLNICZYCH I LEŚNYCH

Wynalazek pn. „Adapter bel biomasy do sprzęgania i przetaczania ich po grząskim gruncie, zwłaszcza na terenach parków narodowych i krajobrazowych” (Pat.220296/P.398040)

Opis:

Technologia obejmuje adapter bel biomasy do sprzęgania i przetaczania po grząskim gruncie, zwłaszcza na terenach parków narodowych i krajobrazowych. Opracowana konstrukcja adaptera pozwala uniknąć pewnych niedogodności względem innych opatentowanych technologii. Do niedogodności tych należą m. in.: uszkodzenia siatek ochronnych, deformacja bel podczas przetaczania przy prędkościach rzędu 6-8 km/h, brak możliwości transportu bel w grząskim terenie.

Adapter bel biomasy charakteryzuje się tym, że składa się z osłony ochronnej w kształcie prostokąta, na której są zamocowane przynajmniej dwa pasy ściągające z klamrami ściągającymi oraz poprzeczne wzmocnienia. Osłoną tą owinęta jest bela biomasy. Do boku osłony ochronnej jest przymocowana inna, dodatkowa osłona, która na swym wolnym końcu posiada sprężyste dwa elementy spinające, z których każdy przełożony przez element mocujący, umocowany na krawędzi osłony ochronnej, jest połączony ze sprężystym ściągaczem lub z elementem kotwiącym płyty oporowej dystansowej tulei. Dodatkowa osłona w kształcie prostokąta stanowi ochronę klamer ściągających przed ich zabrudzeniem błotem lub przypadkowym otwarciem klamry ściągającej i przypadkowym uszkodzeniem jej mechanizmu napinającego. Adapter bel biomasy zbudowany jest z prostokątnej ramy, w której do każdego z dłuższych boków ramy przytwierdzone jest gniazdo z otworem dla półosi, a do jednego z krótszych boków ramy przytwierdzony jest dyszel, natomiast do drugiego z krótszych boków ramy przytwierdzony jest zaczep z widełkami, które umożliwiają transport więcej niż jednej beli wzajemnie sprzężonych.

Korzyści dla odbiorcy:

  • łatwiejszy transport bel biomasy w trudnym, grząskim terenie,
  • ograniczenie deformacji bel biomasy i ubytku jej masy,
  • zapobieganie uszkodzeniom siatki ochronnej, którą owinięta jest bela.

Stan ochrony prawnej:

Technologię stanowi patent Pat.220296 udzielony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, trwający od dnia 7 lutego 2012 roku.

Prawa majątkowe do wynalazku przysługują w 100% Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznańskiemu Instytutowi Technologicznemu.


Osoba kontaktowa

Marek Szychta

Główny specjalista ds. konstrukcji maszyn rolniczych i leśnych
Grupa Badawcza Konstrukcji

Tel.: +48 514 796 358

E-mail: marek.szychta@pit.lukasiewicz.gov.pl

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z Działem Komercjalizacji

kdk@pit.lukasiewicz.gov.pl