UNICOM – Wdrażanie jednoznacznej identyfikacji produktów leczniczych w ramach eRecepty transgranicznej

logo_horyzont_2020_700px

Projekt dofinansowany z programu HORYZONT 2020

Akronim: UNICOM

Rodzaj: B+R

Dofinansowanie: 19 mln EUR

Całkowita wartość: 21 mln EUR

Data rozpoczęcia: 01.01.2020

Data zakończenia: 31.05.2024

Projekt ma dać potężny impuls do wdrożenia standardów ISO IDMP (identyfikator produktów leczniczych) w bazach danych leków w państwach członkowskich UE, wspierając bezpieczne transgraniczne e-Recepty/e-Wydawanie oraz skuteczny nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii. Gdy staną się dostępne interoperacyjne dane UE na temat leków przyjmowanych przez pacjentów, pojawią się dalsze korzyści w postaci lepszych danych na temat zdrowia w celu lepszego wspierania decyzji klinicznych, wzmacniania pozycji pacjentów, zdrowia publicznego i badań klinicznych. Przed przemysłem farmaceutycznym, twórcami oprogramowania, MŚP dostarczającymi inteligentne aplikacje i innymi podmiotami pojawią się nowe możliwości, zwiększając w ten sposób ich potencjał innowacyjny i konkurencyjność.

Konsorcjum składające się ze wszystkich odpowiednich podmiotów, posiadające masę krytyczną niezbędną do oddziaływania w całej UE, zajmie się wieloma wyzwaniami, którym należy jeszcze stawić czoła na tej drodze. Po 10 latach rozwoju pakiet standardów IDMP jest gotowy do wdrożenia. Chociaż rozpoczęto pewne pojedyncze prace wdrożeniowe, nadszedł czas na bardziej skoordynowane wysiłki na rzecz wdrożenia na dużą skalę, przyczyniając się do tego globalnego wysiłku w zakresie interoperacyjności i przynosząc korzyści obywatelom UE. Ambicje projektu skupiają się na konwersji kluczowych procesów regulacyjnych i klinicznych do wykorzystania IDMP. Te informacyjne łańcuchy wartości muszą zostać przekształcone na całej ich długości, od wprowadzenia danych, poprzez repozytoria danych, aż po wykorzystanie danych. Prace w ramach projektu obejmują wszystkie trzy obszary, koncentrując się na najbardziej wymagającym, czyli wdrożeniu unijnych i krajowych baz danych SPOR (substancje, produkty, organizacje, referencje), w tym ustanowieniu unijnego systemu referencyjnego substancji (EU-SRS). Informacje takie mają fundamentalne znaczenie dla transgranicznej e-Recepty, w przypadku której bezpieczne wydawanie może wymagać wiarygodnej identyfikacji substancji w dostępnych produktach.

Reprezentowanych jest 19 krajów, w tym 26 krajowych agencji ds. leków i e-zdrowia. Zainteresowane strony angażują się poprzez swoje stowarzyszenia. Czas trwania po wydłużeniu wynosi 4,5 roku,

Strzałka w lewoWSZYSTKIE AKTUALNE PROJEKTY