Inteligentny robot spełniający wymogi rolnictwa precyzyjnego
Projekt realizowany przy dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w ramach Szybkiej ścieżki dla projektów z regionów słabiej rozwiniętych Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”.
Akronim: POLSKI ROBOT
Rodzaj: B+R
Dofinansowanie: 12 068 727,27 zł, w tym 3 928 057,50 zł dla Łukasiewicz – PIT
Całkowita wartość: 15 830 142,87 zł
Data rozpoczęcia: 01.06.2020
Data zakończenia: 31.12.2023
Skład Konsorcjum:
- Unia Sp. z o.o. – Lider Projektu
- Sieć Badawcza Łukasiewicz — Poznański Instytut Technologiczny (Łukasiewicz ‑ PIT)
- Sieć Badawcza Łukasiewicz — Instytut Lotnictwa (Łukasiewicz ‑ ILOT)
Cele projektu:
Robot polowy to kompleksowe urządzenie przeznaczone do automatyzacji zadań agrotechnicznych związanych z uprawą szerokorzędową roślin. Umożliwia digitalizację i automatyzację procesów rolniczych, zwiększając ich efektywność. Dzięki swojej precyzji robot znacząco redukuje zużycie nawozów i środków ochrony roślin. Jego modułowa konstrukcja umożliwia szybką adaptację do różnych zadań i warunków pracy, co czyni go niezwykle wszechstronnym narzędziem w nowoczesnym rolnictwie.
Jest to odpowiedź na problemy piętrzące się przed współczesnym rolnictwem (nadmierne, szkodliwe stosowanie nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, postępujący brak rąk do pracy).
Robot polowy jest przeznaczony do siewu, mechanicznego pielenia i selektywnego oprysku. Wyposażenie go w złożony system sensorów (głównie optycznych), układ przetwarzający uzyskane dane w oparciu o specjalnie opracowaną Bazę Danych Uprawy oraz precyzyjny system sterowania realizacją procesów agrotechnicznych umożliwia pracę zgodną z nowoczesną wiedzą agrotechniczną. Precyzja działania robota pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin. Robot polowy spełnia wymagania rolnictwa precyzyjnego i wpisuje się w realizację celów Rolnictwa 4.0.
Projekt integruje zagadnienia związane z automatyzacją maszyn oraz automatyzacją procesów realizowanych w rolnictwie. Zdobyta w ramach projektu wiedza i umiejętności, związane przede wszystkim z wdrożeniem elementów automatycznego sterowania pracą robota polowego i monitoringu stanu uprawy, zwiększają potencjał polskich firm w zaczynającej się obecnie rozwijać na świecie dziedzinie autonomicznych robotów polowych.
Rezultaty projektu:
Rezultatem projektu jest zbudowanie i wdrożenie innowacyjnego robota polowego, który ma szerokie zastosowanie w różnych typach gospodarstw rolnych:
- Gospodarstwa wielkotowarowe: robot może być wykorzystywany na dużych farmach, gdzie wiele urządzeń może pracować jednocześnie. Pozwala to na zwiększenie efektywności pracy na rozległych terenach uprawnych.
- Małe gospodarstwa ekologiczne: na mniejszych farmach robot potrafi skutecznie wykonywać zadania wymagające precyzji i ograniczonego stosowania środków chemicznych, co wpisuje się w ekologiczne metody uprawy.
- Uprawy kukurydzy i inne: modułowa konstrukcja robota pozwala na adaptację do innych rodzajów upraw, czyniąc go uniwersalnym narzędziem w rolnictwie, nie tylko przy uprawie kukurydzy.