HPC4Poland EDIH – HPC4Poland European Digital Innovation Hub
Projekt współfinansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej Digital Europa na podstawie umowy nr 101083764.
Dofinansowanie: 290 973,99 EUR (dla Łukasiewicz - PIT)
Całkowita wartość: 3 933 986,00 EUR (w tym dla Łukasiewicz - PIT: 581 947,97 EUR)
Data rozpoczęcia: 01.06.2023
Data zakończenia: 31.05.2026
Głównym celem projektu jest podniesienie konkurencyjności i innowacyjności firm produkcyjnych i organizacji publicznych przede wszystkim północno-zachodniej Polski (NUTS1). Nastąpi to poprzez zwiększenie świadomości i dostępności zaawansowanych narzędzi i usług cyfrowych opartych na bezpiecznych, niezawodnych i wydajnych rozwiązaniach High Performance Computing (HPC), w tym: symulacjach w chmurze (PaaS), systemach czujników (IoT), AR/VR/MR, robotach współpracujących, AGV, AMR, technologiach addytywnych, sztucznej inteligencji i analizach Big Data. EDIH HPC4Poland jest macierzą informacji zwrotnych i prawdziwym węzłem wymiany wartości i usług pomiędzy zespołami badawczymi, dostawcami i odbiorcami zaawansowanych koncepcji, metod i rozwiązań w regionie docelowym i regionach współpracujących. Bazując na zasobach i wiedzy dziedzinowej centrów kompetencyjnych (jednostek badawczych) oraz partnerów biznesowych (dostawców narzędzi), EDIH wdraża kompleksową ofertę transformacji cyfrowej w jednym miejscu, obecnie niedostępną na polskim rynku. Rozwiązania będą oferowane dla 4 rynków docelowych: transport/ motoryzacja, medycyna/farmaceutyka, drewno/meble oraz rolnictwo/przetwórstwo.
Projekt składa się z trzech uzupełniających się bloków, z których każdy reprezentuje inną kategorię usług EDIH i etapów transformacji cyfrowej:
- Promocja
- Biznes
- Technologie
W skład konsorcjum wchodzi 16 wyspecjalizowanych podmiotów. Są to jednostki naukowe, organizacje badawcze, przedsiębiorstwa, w tym MŚP, oraz instytucje otoczenia biznesu.
EDIH HPC4Poland jest już lokalnie identyfikowany jako naturalny pierwszy punkt kontaktowy dla zaawansowanych technologii i kompetencji cyfrowych dla przemysłu wytwórczego. Dzięki temu projektowi marka zyska rozpoznawalność wśród partnerów i klientów z całej Europy. Grupami docelowymi usług EDIH są MŚP, małe spółki o średniej kapitalizacji oraz organizacje sektora publicznego.
Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, w skład którego wchodzą:
- Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk
- Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Politechnika Poznańska
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
- Uniwersytet Zielonogórski
- Fundacja Altum
- Politechnika Gdańska
- Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice Sp. z o.o.
- Apollogic Sp. z o.o.
- Atres Intralogistics Sp. z o.o.
- Invenco Sp. z o.o.
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
- Powiat Wrzesiński
- Procobot Sp. z o.o. SpK
- Concordia Design Sp. z o.o.