GRETA – Ekologiczne rozwiązania regionalnego transportu towarowego w funkcjonalnych obszarach miejskich
Projekt dofinansowany ze środków programu Interreg Central Europe
Akronim: GRETA
Rodzaj: B+R
Całkowita wartość: 2,71 mln EURO
Data rozpoczęcia: 01.04.2023
Data zakończenia: 31.03.2026
O projekcie
Udział e-commerce w całości handlu ciągle wzrasta, a wraz z nim zwiększa się potrzeba transportu towarów. Obciąża to nasze miasta, powodując zwiększoną emisję, kongestię i hałas. Projekt GRETA skupia się na dekarbonizacji ostatniej mili transportu towarowego, poprzez pilotażowe wykorzystanie pojazdów bezemisyjnych, takich, jak rowery towarowe. Partnerzy projektu reorganizują przestrzenie miejskie, aby uczynić je bardziej wydajnymi dla dostaw towarów. Pracują również nad opracowaniem nowych strategii zarządzania strefą przykrawężnikową w mieście, które zmniejszą liczbę pojazdów dostawczych na drogach. GRETA to rozwiązanie dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Ograniczając emisje i zatłoczenie transportowe, możemy sprawić, że nasze miasta będą czystsze, cichsze i bardziej przyjazne.
Jak GRETA osiągnie założony cel?
Analiza potrzeb w zakresie transportu towarowego w miejskich obszarach funkcjonalnych
Projekt GRETA analizuje potrzeby i wyzwania w zakresie dostaw towarów w miejskich obszarach funkcjonalnych (MOF). Odbywa się to poprzez przegląd poprzednich projektów, aktualizację wyników i danych oraz przeprowadzenie nowych badań. Celem projektu jest poprawa wiedzy oraz kompetencji partnerów i grup docelowych interesariuszy w zakresie zrównoważonych środków transportu towarowego i logistyki.
Pilotaż zrównoważonych rozwiązań w zakresie transportu towarowego w miastach
W ramach projektu GRETA wdrożone zostaną pilotażowe rozwiązania w zakresie zrównoważonego miejskiego transportu towarowego w pięciu miejskich obszarach funkcjonalnych (MOF). Odbywa się to poprzez testowanie nowych technologii, praktyk i polityk. Celem jest opracowanie i wdrożenie rozwiązań, z których skorzystać będą mogły inne miasta. Działania pilotażowe koncentrują się na wykorzystaniu pojazdów bezemisyjnych, optymalizacji tras dostaw, wykorzystaniu wspólnych przestrzeni i opracowaniu nowych strategii zarządzania strefą przykrawężnikową w mieście.
Wspieranie przejścia na ekologiczny transport miejski
Projekt GRETA wspiera transformację polityki w kierunku ekologicznego transportu miejskiego poprzez stymulowanie szerszego wykorzystania wyników projektu GRETA z wykorzystaniem innowacji branżowych i planów działania oraz z uwzględnieniem synergii z trwającymi projektami i wykorzystaniem strategii makroregionalnych i opracowaniem platformy transferu projektu GRETA. Celem projektu jest stworzenie bardziej sprzyjających uwarunkowań dla wdrażania zrównoważonych rozwiązań w zakresie transportu towarowego w MOF.
Działania pilotażowe
Projekt GRETA testuje zrównoważone rozwiązania w zakresie transportu towarowego w pięciu miejskich obszarach funkcjonalnych (MOF): Maribor (SI), Reggio Emilia i Werona (IT), Poznań (PL) i Budapeszt (HU). Rozwiązania zostaną umieszczone w ramach obszarów funkcjonalnych, będą wykorzystywać pojazdy bezemisyjne i rowery towarowe oraz zreorganizują przestrzeń miejską poprzez zastosowanie zarządzania strefą przykrawężnikową w mieście.
Partnerzy projektu:
- Institute for Transport and Logistics Foundation, Włochy (lider projektu)
- City of Reggio Emilia, Włochy
- University of Maribor, Słowenia
- Municipality of Maribor, Słowenia
- Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny, Polska
- Miasto Poznań, Polska
- ZAILOG SCARL, Włochy
- BKK Centre for Budapest Transport, Węgry
- Central European Initiative – Executive Secretariat, Włochy
- European Network of Logistics Competence Centres, Belgia
- Technical University of Applied Sciences Wildau, Niemcy
Oficjalna strona projektu: https://www.interreg-central.eu/projects/greta/