Nowe projekty w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym
Na przełomie roku w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym zainaugurowane zostały cztery projekty badawcze: FORADVISE, Shift2Zero, Cyfrowe Bliźniaki Bis oraz INVEST. Czego dotyczą?
FORADVISE
Projekt ten koncentruje się na rozwijaniu europejskiej sieci organizacji doradztwa leśnego poprzez przyspieszenie przepływu wiedzy, zwiększanie kompetencji doradców leśnych i opracowanie ścieżki do stworzenia przyszłego Systemu Wiedzy i Innowacji Leśnych (FOKIS) w Europie. Działania te sprzyjają wzmacnianiu sektora leśnego zgodnie z politykami UE i krajowymi. Ostatecznym celem projektu jest postęp w kierunku bardziej odpornych, wielofunkcyjnych i produktywnych lasów w Europie.
Międzynarodowe konsorcjum projektu tworzy 34 partnerów. Łukasiewicz – PIT będzie miał swój wkład w analizę potrzeb uczestników FOKIS, przygotowywanie materiałów szkoleniowych i warsztatów tematycznych oraz zaangażowanie interesariuszy projektu.
FORADVISE finansowany jest z programu Horyzont Europa.
Kierownikiem projektu jest Dobrochna Augustyniak-Wysocka.
Shift2Zero
To trzyletni projekt, również realizowany przez międzynarodowe konsorcjum i finansowany z Horyzontu Europa. Jego celem jest weryfikacja w ramach pilotażu możliwości zastosowania pojazdu dostawczego N1 eLCVs (Electric Light Commercial Vehicle) w różnych środowiskach miejskich. Badacze będą sprawdzać, czy model jest skalowalny i nadaje się w przyszłości do zastosowania w innych miastach i krajach.
Partnerami Łukasiewicz – PIT są m.in. InPost i Łukasiewicz – PIMOT, który stworzy swoją modyfikację pojazdu N1 eLCVs – z modułową naczepą do przesyłek zwykłych i przewożonych w temperaturze kontrolowanej. Naczepa ta ma zastąpić trzy tradycyjne samochody, o 10 proc. zredukować koszty operacyjne, a o 1-3 proc. emisje gazów cieplarnianych.
Łukasiewicz – PIT będzie sprawdzać możliwości jej wykorzystania w procesach dystrybucji InPostu. Polski pilotaż odbywać się będzie we Wrocławiu.
Kierownikiem projektu jest Damian Dubisz.
Cyfrowe Bliźniaki Bis
Technologie przyszłości – Wykorzystanie nauki w transformacji cyfrowej – Cyfrowe Bliźniaki Bis to kontynuacja projektu, który rozpoczęliśmy w 2023 roku. Głównym jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat praktycznego wykorzystania nowoczesnych rozwiązań, takich jak modelowanie i symulacja procesów oraz badania HRI (ang. human robot interaction) poprzez organizację przedsięwzięć, ukazujących ich przydatność w transformacji cyfrowej.
Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zakończy się w 2026 roku.
Kierownikiem projektu jest Jacek Krzywy.
INVEST
INVEST, czyli INTeroperability Vision in Europe – Strategy Timeplan, to międzynarodowy projekt, który ma wzmocnić interoperacyjność, wspierać innowacje i promować transformację cyfrową w europejskich administracjach publicznych.
Na polskim gruncie Łukasiewicz – PIT będzie współpracować z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK. Naszym Instytutu będzie zidentyfikowanie synergii z odpowiednimi programami, politykami i inicjatywami UE oraz krajowymi, które przyczyniają się do osiągnięcia celów cyfrowej dekady UE w zakresie interoperacyjności transgranicznej i wymiany danych. Poznańscy naukowcy sprawdzą, co kraje unijne planują w kwestii wdrażania usług transgranicznych i wymiany danych, a także – czy te rozwiązania można powiązać (lub są już powiązane).
Projekt trwa cały 2025 rok, a finansowany jest z Digital Europe Programme.
Kierownikiem projektu jest Szymon Mamrot.