Innowacyjny recyklomat debiutuje na rynku

Ten recyklomat automatycznie zwraca środki na konto. Wystarczy podać trzy słowa lub numer telefonu komórkowego. Innowacyjne urządzenie powstało dzięki współpracy Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, firmy Czysta Polska Recyklomaty i operatora płatności Tpay.

Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, by było jak najprostsze w obsłudze i przyjazne dla użytkowników, którzy będą decydować, w jakiej formie trafi do nich zwrot kaucji. Od klasycznych rozwiązań w postaci kwitka lub zdjęcia z kodem QR po błyskawiczny przelew na konto, który będzie możliwy bez podawania jego numeru.

Jak to będzie działało?

Klient będzie miał możliwość uzyskania swojego indywidualnego hasła składającego się z trzech słów. Zakodowany będzie w nim numer jego rachunku – tłumaczy Tomasz Markowski, dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym. – Podczas zwrotu butelki czy puszki wystarczy wypowiedzieć to hasło, a kaucja automatycznie trafi na konto – dodaje.

Jeśli ktoś nie chce korzystać z hasła, będzie mógł wpisać swój numer telefonu, wtedy też pieniądze od razu wrócą na konto.

Oddając butelkę, nie trzeba będzie mieć przy sobie na przykład telefonu. To nowatorskie podejście nie tylko zwiększa wygodę użytkownika, lecz także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, co zawsze jest dla nas priorytetem podczas obsługi płatności – mówi Paweł Działak, CEO i co-founder Tpay.
Dla tych, którzy nie chcą ustawiać sobie hasła lub podawać numeru telefonu, pozostanie wydruk kwitka z kodem QR. Będzie go można zrealizować w sklepie. Osoby zwracające szczególną uwagę na ekologię lub gubiące kwitki, kody QR będą mogły sfotografować i pokazać w sklepie.

Wygoda

Ideą, jaka przyświecała twórcom recyklomatu, była wygoda. Urządzenie będzie mogło stać nie tylko w sklepach – również w parkach, na placach czy przy stadionach – wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie i spożywają napoje. Z łatwością skorzystają z niego też dzieci, które nie mają kart płatniczych,
a kwitek mogą zgubić.

Nasze urządzenia są zaprojektowane z myślą o użytkownikach, oferując prosty i intuicyjny interfejs. Dzięki temu korzystanie z nich jest łatwe, szybkie i wygodne, co zachęci więcej osób do segregowania odpadów – wyjaśnia Maciej Nowak, Dyrektor ds. Rozwoju w Grupie Czysta Polska.

Recyklomat jest uniwersalny, można go zaprogramować zgodnie z potrzebami klienta. Inaczej może działać w sklepie należącym do sieci handlowej (np. drukować tylko kwitki do wykorzystania w kasie), inaczej w biurowcu czy szkole.

Ekologia

Urządzenie, które ma ułatwiać dbanie o środowisko, samo zostało wykonane w zrównoważony sposób. Jego obudowa powstała z tworzywa pochodzącego z recyklingu.

System kaucyjny, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l i metalowe puszki do 1 l. Kaucja za opakowanie plastikowe i metalowe wyniesie 50 gr, za szklane – 1 zł. Środki te będą oddawane klientom po zwróceniu puszki czy butelki.

Obowiązek przyjmowania zużytych butelek i puszek będą miały wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw. Mniejsze mogą dołączyć do systemu, ale nie muszą.