Eksperci z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego współtworzą Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej

Obecnie nie ma w Europie spójnych rozwiązań dotyczących swobodnego dostępu do usług publicznych i komercyjnych na terenie całej Unii za pomocą jednego, cyfrowego portfela. Na poziomie krajowym w Polsce takim rozwiązaniem jest aplikacja mObywatel. W ramach międzynarodowego projektu POTENTIAL trwają prace nad utworzeniem bezpiecznego systemu cyfrowej tożsamości dla obywateli UE. Pracują nad nim m.in. eksperci z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.
Testy z sukcesem w Warszawie
W Warszawie odbyło się wydarzenie „Warsaw Interop Event”, organizowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki we współpracy z francuskimi koordynatorami projektu. Uczestniczyli w nim partnerzy z 19 krajów UE oraz Ukrainy – przedstawiciele administracji, firm technologicznych, sektora bankowego i telekomunikacyjnego.
Podczas części technicznej testowano, czy cyfrowe portfele tożsamości z różnych krajów potrafią komunikować się ze sobą, a także czy mogą poprawnie przekazywać dane użytkownika (tzw. PID – Person Identification Data). Polski zespół był gotowy do testów peer-to-peer już pierwszego dnia. Większość scenariuszy zakończyła się sukcesem.
Nauka wspiera interoperacyjność
Eksperci z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego aktywnie wspierają działania projektowe. Odpowiadają m.in. za rozwój infrastruktury cyfrowej i zapewnienie jej zgodności z europejskimi standardami.
– Testujemy i udoskonalamy cyfrowe portfele w warunkach rzeczywistych, w ścisłej współpracy z administracją publiczną oraz sektorem prywatnym. Nasza praca ma zapewnić, że polskie rozwiązania są zgodne z unijnymi standardami i mogą bezproblemowo współpracować z systemami innych krajów – wyjaśnia dr Szymon Mamrot, główny specjalista ds. zarządzania projektami IT w Łukasiewicz – PIT.
Korzyści dla obywateli, biznesu i administracji
Projekt POTENTIAL ma szansę przynieść konkretne korzyści zarówno obywatelom, jak i biznesowi oraz administracji publicznej. Dla obywateli oznacza to wygodny dostęp do jednolitego, cyfrowego narzędzia potwierdzania tożsamości, które umożliwi m.in. logować się do e-usług w innych krajach UE, okazywać elektroniczne prawo jazdy czy realizować recepty za granicą. Dla firm – zwłaszcza w sektorach bankowym, ubezpieczeniowym i telekomunikacyjnym – to uproszczenie procesów weryfikacji klienta, a tym samym obniżenie kosztów operacyjnych i zwiększenie bezpieczeństwa. Z kolei administracja publiczna zyska możliwość świadczenia usług transgranicznych w nowoczesny, bardziej efektywny sposób, przy jednoczesnym budowaniu zaufania do rozwiązań cyfrowych.
Polska współtworzy europejski standard
Projekt potrwa do połowy 2025 roku i stanowi kluczowy etap wdrażania europejskiego portfela tożsamości cyfrowej (EUDI Wallet). Polska, dzięki aktywnemu udziałowi instytucji publicznych i zapleczu eksperckiemu, w tym badaczy z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytut Technologicznego, znajduje się w gronie liderów tego procesu.